Bitcoin bir kriptodur ancak kripto sadece bir Bitcoin değildir

0 1

Kripto para piyasasının göreli gençliği nedeniyle bu piyasa genellikle olgunluktan yoksun olmakla suçlanıyor. Kurumsal yatırımcıların acele etmesine rağmen Bitcoin liderliğindeki pazarın tamamen olgun olmadığını iddia etmenin gerekçeleri bulunuyor. Bu tür şüphelerin var olmasının bir nedeni bir kripto para biriminin bir günde % 40ın üzerine çıkabileceği ve ertesi gün % 25 düşebileceği piyasanın doğal volatilitesinden kaynaklanıyor. Böyle bir dalgalanmanın çoğu piyasayı şişirmekle suçlayan çoğu geleneksel piyasa meraklısı için genellikle bir sürpriz olarak düşünülüyor.

Yine de balon nedir? Basitçe söylemek gerekirse bir finansal balon varlığın temelleri tarafından garanti edilmeyen ve ardından ciddi bir daralma dönemi olan karakteristik olarak üstel büyüme dönemi olarak tanımlanıyor.

Bu doğal olarak şu soruyu doğuruyor – Kişi kripto para birimi fiyat kabarcıklarını tahmin edebilir mi? Bu biraz zor görünüyor. Ancak bununla birlikte yakın tarihli bir makale sekiz farklı kripto para biriminin fiyatlarındaki baloncukları tahmin edebilecek değişkenler bulduğunu iddia etti.

Kristal kabarcığını kontrol etme

Makalenin birçok bulgusu arasında VIX Endeksi ve Ekonomik Politika Belirsizliği [EPU] gibi değişkenler kabarcıkları tahmin etmek söz konusu olduğunda açıkça zıt. Yüksek EPUnun bir kripto para birimi baloncuğu şansını arttırdığı kanıtlanırken VIX Endeksinin baloncuğun olasılığı ile negatif bir korelasyonu olduğu bulundu.

Söz konusu makale aynı zamanda TED yayılımı piyasa volatilitesi ile hacmi ve Google arama sorguları gibi değişkenlerin öngörücü davranışlarına da bakarak bu değişkenlerin her birinin Bitcoini ve geri kalan kripto para birimi pazarını farklı şekilde etkilediğini buldu.

Örneğin VIX Endeksinin bu araştırma altında incelenen diğer kriptolarla (Ethereum XRP Litecoin Monero XEM Dogecoin) değil sadece Bitcoin ve DASH kabarcıklarıyla negatif ilişkili olduğu gözlemlendi. Ayrıca Google arama sorgularının BTC ETH Bubbles ile pozitif DASH ve Monero ile negatif korelasyonlu olduğu bulundu. Son olarak TED-Spread sadece Bitcoini etkiliyor gibi görünüyor.

Basitçe söylemek gerekirse bu faktörlerin her birinin tahmini nitelikleri olsa da bunlar farklı şekilde etkilendikleri için kriptodan kriptoya değişiyor.

Bu değişkenlerin her biri bu kripto para birimlerini farklı şekilde etkiliyor. Homojen bir pazardan bahsetmek mümkün görünmüyor.

Bu şaşırtıcı bir bulgu olmamalı ancak bunun nedeni olarak kripto para birimleri üzerine yapılan araştırmaların dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin etrafında toplanması gösteriliyor. Sonuçta % 60ın üzerinde pazar hakimiyeti ve endüstrinin altcoinlerine Pied Piper olma geçmişi olan dünyanın en büyük kripto para birimi olduğundan söz etmek yerinde olacak.

Ancak oradaki kattığı -% 62lik bir pazar hakimiyeti bulunuyor. Pazarın geri kalanı olan % 38i hala kendi popülaritesi spekülasyonları ve organik ekosistem merkezli gelişmelerle yönlendirilebilen altcoinler tarafından dolduruluyor.

Bu altcoinleri göz ardı ederek çoğu ana akım medyada ve araştırma alanında Bitcoin ve kripto para piyasası arasında yanlış bir eşdeğerlik çekiyor. Birçoğu için Bitcoin kripto ve kripto Bitcoindir. Ve böyle bir denklik çizerken genellikle Bitcoin pazarında homojenlik eksikliğini göz ardı ederek bir bütün olarak endüstrinin değerine katkıda bulunuyor.

Böyle bir durumun olması bikaç sebebe bağlanıyor. Yeni başlayanlar için piyasadaki altcoinlerin birçoğunun yanı sıra kendilerine özgü bir değer veya kullanım durumu sunmuyorlar. 

Bir kitleye kripto pazarlaması sorunu bulunuyor. Son zamanlarda yayınlanan bir podcastte Kraken’in Dan Held tarafından vurgulandığı gibi Bitcoinin kabuğundan çıkması gerekiyor. Teknik kelime dağarcığı şimdiye kadar sadece bir tane alabildiğinden yaygın insanlara hitap eden bir dilde sunulması gerektiği düşünülüyor. Bu nedenle Bitcoin’lerin ve uzantı olarak kripto para piyasasının bunu yapamaması kripto için olan her şeyin Bitcoin olduğu algısını oluşturduğu iddia ediliyor.

Ana akımın endüstrinin heterojenliğini tanımaması özellikle geç saatlerden beri Chainlink Cardano ve Stellar Lumens gibi birkaç iyi yerleştirilmiş altcoin Bitcoin fiyat hareketinden ayrılma belirtileri gösterdi. Bu altcoinler son birkaç ay içinde katlanarak arttı Bitcoin listelerde dururken henüz ciddiye ulaşmamış bir boğa döngüsünü bekledi.

Gün geçtikçe büyüyen olası bir altseason hakkındaki spekülasyonlarla ana akımda altcoinler için isim tanıma eksikliğnin sadece daha fazla akut hale geleceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte bir altseason gerçekten iyi devam ettiği takdirde düzeltilebilirliği ve pazarın heterojenliğinin tanınması tahmin ediliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku