Bitcoin’in (BTC) Bir Günde %50 Değer Kaybettiği Günün Üstünden Tam 1 Yıl Geçti! Ne Değişti?

0 39

Takvimler 12 Mart 2020’yi gösterdiğinde Bitcoin tarihindeki en kötü günlerden biri yaşandı ki bu gün kripto para tarihine “Kara Perşembe” olarak geçti. Lider kripto para birimi saatler içinde değerinin yaklaşık yüzde 50’sini kaybetti ve 3.800 dolara düştü. Bitcoin’deki düşüş beklendiği gibi altcoin’leri de adeta kana buladı.

O günden bu yana kripto para piyasası rekor üstüne rekor kırıyor. Bitcoin fiyatı yüzde 1400 oranında muazzam bir değer artışı yaşadı ve 1 trilyon dolardan fazla piyasa değeri ile 56.000 dolar civarında işlem görüyor. Bu, 2020 ve 2021 boyunca gördüğümüz bazı büyük kilometre taşları sayesinde mümkün oldu.

Kurumsal Kabul, DeFi ve NFT Furyası!

Halka açık bir şirket olan MicroStrategy, muhtemelen en büyük BTC savunucularından biri olan Michael Saylor’un öncülüğünü adeta şov yaptı ve kripto para birimine milyarlarca dolarlık yatırım yaptı. Birçok kurumsal da MicroStrategy örneğini takip etti ve elektrikli otomobil üreticisi devi Tesla Ocak ayında 1.5 milyar dolarlık BTC alımı yaptı.

Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma ile birlikte, lider kripto para biriminin değerini katlanarak artırdığına ve tüm piyasayı da beraberinde alıp yukarılara doğru götürdüğüne tanık olundu. Kurumsal katılım artık sorgulanamaz, bir gerçek. Büyük bankalar Bitcoin hakkındaki görüşlerini değiştirmeye başladı ve şimdi muazzam talebi karşılamak için kripto paralarla ilgili hizmetler sunmaya hazırlanıyorlar.

Muhtemelen, COVID-19 salgınının patlamasının ardından Fed’in başlattığı trilyon dolarlık Bitcoin pazarlama kampanyası olmasaydı bunların hiçbiri mümkün olmayacaktı. Pek çok endüstri uzmanına göre, zamanla ciddi bir enflasyona yol açacak olan birden fazla trilyon dolarlık para enjektesi yapıldı. Bu sebeple sınırlı arza sahip bir kripto para birimi olan Bitcoin’in ABD doları cinsinden yükselmesi şaşırtıcı değil. Efsanevi bir yatırımcı olan Paul Tudor Jones, bunun en iyi “enflasyon ticareti” olduğunu söyledi.

Şu sıralar milyarlarca dolarlık DeFi hype’ın yanına değiştirilemeyen/eşsiz token (NFT) hype’ı da eklenmiş durumda. Çok değil, bundan bir gün önce, Mike “Beeple” Winkelmann, Christie’de 69 milyon dolara “The First 5,000 Days” NFT’sini açık artırmada satışa çıkardıktan sonra satılan üçüncü en değerli sanatçı oldu. Her halükarda, 2020 kripto para birimleri için son derece ilginç bir yıl oldu ve içinde bulunduğumuz yıl ve gelecek yılların bizim için ne getireceğini kim bilebilir? Ancak görünüşe bakılırsa, dijital para birimleri nihayet son on yılda sayısız insanın uğruna mücadele ettiği ana akım kabülü görmeye başlamış gibi duruyor ve hiç olmadığı kadar formunda görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku