Bitcoin aramaları ile fiyat hareketi arasında bir ilişki var mı?

0 0

2019 senesinin son ayından Bitcoin fiyatındaki düşüşü karşın Google Trends verileri kripto paraya yönelik küresel ilginin pozitif veya negatif ani fiyat hareketleriyle birlikte arttığını gösteriyor. Ayrıca “Bitcoin” aramaları 9 bin 200 doların üzerinde işlem gördüğü 26 Ekimden beri en fazla sayıya ulaştı.

Altını çizmeye değer bir başka ilginç nokta ise Bitcoine yönelik ilginin Nijerya Güney Afrika ve Gana gibi gelişen Afrika ülkeleriyle Avusturya İsviçre gibi küçük Avrupa ülkelerinden geliyor olması.

Mevcut verilere göre Bitcoin ile ilgili 2019 aramaların büyük çoğunluğu kripto paranın hızla yükseldiği ya da değer kaybettiği dönemlerde gerçekleşti.

Örneğin 19 – 29 Haziran arasında Bitcoin fiyatının 9 bin dolardan 12 bin 900 dolara oldukça sert bir şekilde yükseldiği dönemde küresel ilgi 12 ayın zirvesine çıktı. Benzer bir şekilde aramalarda başka bir artış Mayısın ikinci haftasında Bitcoinun fiyatının 5 bin 500 dolardan 8 bin dolara tırmandığı dönemde yaşandı.

Bitcoine ilginin arttığı başka bir dönem ise piyasa değerinin yüzde 10undan fazlasını yitirdiği 14 Temmuz – 20 Temmuz arası. Aynı trend biri 10 bin dolardan 8 bin dolara inişin yaşandığı Eylülün üçüncü haftası olmak üzere üç kez daha gözlemlendi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku