Bitcoin, altın, dolar… Seçimden sonra ne olacak?

0 0

Analistler ABD’nin 2020 başkanlık seçimi yaklaşırken dolar için aşağı yönlü bir görünüm öngördü. Bir analist altının Donald Trumpın zaferi ve ardından ABD dolarının çökmesiyle düzeleceğini söylüyor. Öte yandan Bitcoin seçimden kazançlı çıkacak.

2020 ABD Başkanlık Seçimlerinin altın dolar ve Bitcoin üzerindeki etkisi

Altın gümüş ve forex konusunda uzman analist ve danışman Dan Popescu ABD başkanlık seçimlerinin sonucunun birkaç piyasayı nasıl etkileyebileceği konusundaki görüşünü paylaştı.

Popescu “Şu anda piyasalar Joe Bidenın kazanmasını bekliyor ve bu aynı zamanda altın fiyatı ve dolar endeksinin çöküşü için yükselişe geçtiğinden oldukça emin olduğum şeylerden biri ve bu devam edecek” dedi.

Anketler ne diyor?

Analist Bidenin 2020 başkanlık seçimlerini kazanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren mevcut anketleri gerekçe göstererek doların zayıflayacağını ve altının seçime kadar daha da yükseleceğini söyledi.

Popescu Donald Trump Kasım seçimini kazanırsa altın piyasasına ve ABD dolarına ne olacağı konusuna da değindi: “Amerikan borsası çok çok yükselişte ve Donald Trumpı seviyor çünkü Trump süper zenginler ve çoğunlukla borsa için vergileri azalttı ki bu da borsada yükseliş anlamına geldi. Seçim gecesi Trump kazanırsa borsa ile birlikte dolar yükselecek ve altının geri çekilecek. Ancak bu geçici olacak. Çünkü parasal kriz Donald Trump ile daha da patlayacak.”

Altın 5 bin dolara çıkabilir

Popescu ayrıca “Trumpın zaferini takiben ABD doları çökecek ve altın 5 bin dolara çıkacak ancak Trump veya Bidendan bağımsız olarak yükselecek. Biden kazansa bile dolar gene de düşüş eğilimi gösterecek” dedi…

Diğer analistler de doların zayıflığını görüyor. JPMorgan Asset Management’dan Patrik Schowitz CNBC’nin aktardığına göre “Faiz oranı avantajının azalması doları daha az cazip hale getiriyor ve yatırımcıları diğer para birimlerindeki mevduatları düşünmeye itiyor. Bu döngüsel faktörler aceleyle geri dönmeyecek ve ABD dolarının daha fazla düşme ihtimali var” dedi…

Dolar zayıflıyor

Blackrock stratejistleri yakın vadede doların zayıflığının devam edeceğini belirterek “Doların algılanan güvenli liman statüsünü koruma ihtimali bir başka endişe kaynağıdır” notunu düştü.

 Goldman Sachs geçtiğimiz ay ABD dolarının dünya rezerv para birimi statüsünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bitcoin artabilir

Devere CEOsu Nigel Green ABD seçiminin Bitcoin fiyatını artıracağına inanıyor. Bu konuyla ilgili olarak Green “Bitcoin şimdiye kadar yaklaşık yüzde 70 artışla yılın en iyi performans gösteren varlıklarından biri. Dünyanın en büyük kripto para biriminin ABD başkanlık seçimleri ve yüksek oktanlı fiyat etkenleri olarak hizmet edecek olan ABD dolarının zayıflığıyla 2020nin geri kalanı için daha da güçlenmesini bekleyebiliriz” dedi… CEO koronavirüs salgınıyla birlikte artan siyasi belirsizlik düzeyine atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Belirsizlik arttıkça yatırımcılar güvenli liman varlıklarına özellikle de Bitcoin ve altın gibi belirli bir ülkeye bağlı olmayan varlıklara girecekler.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku