Bitcoin Afrika da büyüyebilir mi?

0 0

Daha fazla insan istikrarlı yatırım seçenekleri ararken Bitcoin sisteminin anlaşılmasıyla birlikte son yıllarda kripto para birimleri tüm dünyada ilgi ve merak konusu oldu. Bununla birlikte gelişmemiş olarak sınıflandırılan Afrika ülkelerinde kripto para biriminin gelişip gelişmeyeceği konusunda soru işaretleri bulunuyor. Dijital para birimi Bitcoin Afrikada da trend olduğundan Nijeryanın Google trendlerine göre daha büyük bir pay aldığı için bu soruların çok uzak cevapları yok.

Yatırım söz konusu olduğunda Afrika genel olarak geride kalmış gibi görünse de Afrikadaki birçok insan hem yerel hem de uluslararası yatırımlardan en iyi şekilde yararlanmak için bilgi zenginliğini artırmaya başladı. Bu son yıllarda Afrika ülkelerinde Bitcoine olan ilginin artmasına neden oldu.

Eğitim eksikliği Afrikalıların özellikle de yaşlıların sisteme daha iyi uyum sağlamalarının önündeki en büyük engellerden biri olarak görünüyor. Bununla birlikte yıllar içerisinde basitleştirilen Bitcoin gelişmiş teknoloji ve gelişmiş yazılımların tanıtımı nedeniyle sınırların ötesinde daha fazla insan için erişilebilir hale getirildi. Örneğin Bitcoin devrim girişi güvenlidir ve yazılım Bitcoin ticareti yapmayı ve her zamankinden daha fazla alım satım kazanmayı kolaylaştıran bir etkendir. Ayrıca bugün süreci sorunsuz hale getirmek için çeşitli araçlar mevcut olduğundan Afrikalıların yavaş yavaş hiçbir güçlük çekmeden yetkinlik elde etmesi mümkündür.

Eco Para Birimi

Batı Afrika ülkelerinin büyük bir grubu 2020de ECO adı verilen tek bir fiat para birimini benimsiyor. Bu Haziran ayında Abujada yapılan bir toplantı sonrasında kararlaştırıldı. Bitcoin News ile ilgili yakın tarihli bir rapora göre “ECOWAS liderleri 2020nin benimsenmesi için işleri hızlandırmak için Batı Afrika Para Ajansı (WAMA) ve bölgenin merkez bankaları ile işbirliği yapacak. Eco yeni fiat rezervi sınır ötesi ticareti desteklemeyi hedefleyerek dijital bir para birimi olmayacak ve Blockchain teknolojisini kullanmayacak.

Çoğu Afrika ülkesinde ekonominin ne kadar istikrarsız olduğu düşünüldüğünde birkaç ülke için tek bir fiat para birimi kullanmak istikrarsızlığı düzeltmek ve daha fazla Afrikalının daha iyi bir mali durum oluşturmasına yardımcı olmak için olumlu görünüyor.

Artış

Yakın tarihli bir rapor Bitcoinin Güney Afrikada artan popülerlik gördüğünü gösteriyor. Sözcülerden biri olan Greenspan Güney Afrikada eToro aracılığıyla Bitcoin ticareti yapan yeni kullanıcıların sayısı 2016 yılının aynı dönemine göre Ocak ayından Kasım ayının sonuna kadar % 671 arttığını ve % 574 genel büyümeden daha fazla yükseldiğini iddia ediyor. Ayrıca raporda 5 Ocak itibariyle 965 BTCnin tek bir günde R212.000 oranında işlem gördüğü iddia ediliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku