Bitcoin, 5 Dev Bankanın Hisselerini Geride Bıraktı: İşte O Çarpıcı Rapor!

156

Bitcoin’in son beş yıldaki yatırım getirisi, önde gelen beş bankanın hisselerini ortalama %4.214 oranında geride bıraktı. Finbold tarafından ortaya konan rapora göre lider kripto para birimi, Wells Fargo’dan (WFC) %7,151,86 oranında daha iyi performans gösterdi. Citigroup (C) ile karşılaştırıldığında, Bitcoin yatırım getirisi %4.951,47 daha yüksek, Goldman Sachs (GS) ise %3,101,94 ile üçüncü sırada yer alıyor. Vurgulanan varlık sınıfları arasında BTC, 21 Eylül itibariyle 813,56 milyar dolarlık daha yüksek bir piyasa değerini de kontrol ediyor. JP Morgan (JPM), 471,17 milyar dolarlık piyasa değeri ile ikinci sırada yer alıyor.

BTC bankacılık hisselerini gölgede bırakmayı nasıl başardı?

Bitcoin, dijital para biriminin finans dünyasındaki etkisini ve rolünü ve yatırımcılar için sahip olduğu potansiyeli vurgulayarak, on yıllardır var olan geleneksel bankaların hisse senetlerini gölgede bıraktı. Burada, Bitcoin’in ve bankaların farklı bir varlık sınıfına ait olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca, Bitcoin’in önemli bir yatırım getirisine sahip olmasına rağmen, seçilen bankalar trilyonlarca varlık yönetimi altında üstün bir konuma sahip. Bankalar ayrıca hisse senedi performansına dayalı bir kâr payı öderken, Bitcoin’in getirileri talep ve değerdeki artıştan kaynaklanıyor.

Bitcoin’in getirileri, kripto para biriminin bu yılın başlarında kaydedilen popülaritesindeki ve değerindeki artışa önemli ölçüde bağlanabilir. Bitcoin fiyatı, nisan ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.800 dolara ulaşan bir kurumsal yatırımcı akışı kaydetti. Kısa vadeli düzeltmelere rağmen, varlık elde edilen kazanımları büyük ölçüde sürdürdü. Aynı şekilde, BTC, son beş yılda önemli bir olumsuz basın payına sahip olmasına rağmen bankaların hisselerinden daha iyi performans gösteriyor. Özellikle, varlık, çoğu yargı bölgesinden gelen düşmanca bir düzenleyici ortamın yanı sıra volatiliteden de etkileniyor. Düzenleyici engel, esas olarak varlığın kara para aklama gibi kusurlara yardım etme yeteneğinden kaynaklanıyor.

Banka hisseleri ve Bitcoin arasındaki ilişki

BTC getirileri, kripto para piyasasının son beş yılda olgunlaştığının da bir işareti olabilir ve kurumların piyasaya girişi bu büyümenin en önemli göstergesi sayılıyor. Bitcoin savunucuları, kurumsal benimsemenin potansiyel olarak volatilite endişesini azaltacağını savunuyorlar. Ek olarak, kazançlar, varlığın enflasyona karşı zorlu bir koruma ve bir değer deposu olarak ortaya çıktığının bir yansıması olabilir. Koronavirüs pandemisinin ortasında, hisse senetleri düşerken, çoğu ekonomi durgunluğa girerken ve merkezi hükümetler geniş çaplı para basımına başlarken, BTC parasal değer kaybına karşı bir korunma olarak görülüyordu.

İlginç bir şekilde, Bitcoin değerindeki artışın ortasında, geleneksel bankalardan bazıları da varlığın etrafında yatırım ürünlerini piyasaya sürüyor. Değişen ana akım durumu, kripto ürünleri için artan müşteri talepleri tarafından motive edildi. Örneğin, Citigroup ağustos ayında bazı kurumsal müşteriler için BTC vadeli işlemleri sunmayı düşündüğünü duyurdu. Özellikle, bu yaklaşım geleneksel varlıklar ve Bitcoin arasında karar ortaklığı şeklinde sonuçlandı. Tarihsel olarak, geleneksel bankalar Bitcoin’e ilgi gösterdiğinde, varlığın değeri artmasına rağmen bunun tersi de geçerli. Ayrıca, BTC gibi, bankanın hissesi de son beş yılda karışık bir hisse senedi fiyat hareketi yaşadı. Özellikle, hisse senetleri pandemi nedeniyle 2020’de çökmeden yıllar önce yükseliyor. Ancak, ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte, bankalar genel borsa canlanmasından yararlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku