Bitcoin 30 Bin Dolarda: Risk Devam Ediyor mu?

Bitcoin 30 Bin Dolarda: Risk Devam Ediyor mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), tekrar 30 bin dolar seviyesine ulaştı. Toparlanmaya çalışan BTC, an itibariyle 30.480 dolardan işlem görüyor.

Kapitülasyon riski devam ediyor: Bitcoin,  ”ölü kedi sıçraması” yapmış olabilir

Bitcoin, Perşembe günü 26 bin dolara kadar düştükten sonra, yüzde 14 artışla yeniden 30 bin dolar seviyesine geldi. BTC, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayının başlarında faiz oranlarını artırmasından bu yana düşüşte. Uzmanlara göre, kısa vadede ortaya çıkan bu toparlanma geçici olabilir. Yüksek piyasa oynaklığı, BTC’yi ve diğer kripto para birimlerini her iki yönde de büyük dalgalanmalara eğilimli hale getirebilir. Uzmanlar, kapitülasyon riskinin devam ettiğinin altını çizdiler. Veriler, kripto piyasası duyarlılığının hala “aşırı korku” ile zayıfladığını gösteriyor. BTC’nin son düşüşü, yükselen enflasyon korkusu ve Fed’in faiz oranı artırımları olmak üzere iki ana faktörden kaynaklandı. Bu faktörlerin her ikisi de piyasa için hala geçerli.
Bu haftanın başlarındaki ABD TÜFE verileri, enflasyonun arzu edilen rakamlara inmesinin çok daha uzun süreceğini gösterdi ve bu da ekonomi için kötü bir işaret. Yüksek fiyatları aşağı çekmek için, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi ve piyasadaki likiditeyi daha da azaltması muhtemel. BTC’nin son iki yıldaki rallisinin çoğunun gevşek para politikası tarafından yönlendirildiği göz önüne alındığında, ABD ekonomik politikasındaki değişiklik BTC’ye akışları büyük ölçüde değiştirebilir. Fed’in faiz artırımı nedeniyle BTC’de meydana gelen çöküş, 2021’e kadar elde ettiği tüm kazanımları kaybetsine neden oldu. Bugünkü toparlanmaya rağmen, kripto piyasasındaki yatırımcı hissi rekor seviyelere yakın düştü. Yatırımcılar, Terra çöküşünden sonra hala tedirgin.

Peter Brandt, BTC için bu seviyeye dikkat çekti

Aşırı piyasa çöküşlerini genellikle daha fazla düşmeden önce “ölü kedi sıçraması” olarak adlandırılan kısa bir yükseliş izler. Böyle bir olay, BTC’nin yakından takip ettiği bir sektör olan borsalarda gözlemlenir. CNBC’den alınan verilere göre, ABD hisse senedi vadeli işlemleri yüzde 0,8 ile yüzde 1,5 arasında yükseldi. Asya merkezli hisse senetleri de son zamanlardaki kayıpların ardından toparlandı.
Bitcoin (BTC), Fed’in yüksek enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırmasının ardından geçen haftadan bu yana kan kaybediyor. Peter Brandt, daha önce BTC’nin 30 bin doların üzerinde tutunamaması durumunda 28 bin doların altına düşebileceğini tahmin etmişti. BTC, bugün erken saatlerinde 27.300 dolara düştü. Brandt, ayrıca piyasada kapitülasyon riskine de değindi. Kapitülasyon, fiyatların artacağına dair umudunuzu ve inancınızı kaybettiğiniz için kripto para birimlerini önemli bir kayıpla satma sürecidir.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin 30 Bin Dolarda: Risk Devam Ediyor mu?