Bitcoin 2017 Verilerini Zorluyor! Neye İşaret Ediyor?

253

Bitcoin (BTC) fiyatı, boğaların aylık yüzde 40 kaybı durdurmak için son anda yaptıkları yükseliş çabasıyla birlikte Haziran 2022’yi 20.000 doların hemen altında tamamladı. Böylece parite, önceki blok ödülü yarılanması (halving) döngüsünün tüm zamanların en yüksek seviyesinin altındaki ilk aylık kapanışından kıl payı kurtuldu. Kasım 2017’de Bitstamp borsasında Bitcoin yaklaşık 19.770 dolara ulaşmıştı.

Bitcoin dip seviyelere yakın mı?

Kriptoarena.com olarak da bildirildiği gibi, Eylül 2011’den bu yana en kötü aylık kayıplarını kaydeden Bitcoin piyasasında yaklaşık yüzde 37,3 gerileme söz konusu.  Alım satım platformu Decentrader analisti Philip Swift, Twitter yorumlarının bir bölümünde, “Burada istikrarlı bir şekilde dip ortaya çıkıyor” dedi. Bitcoin’in zayıflığı, ABD hisse senetlerindeki iç karartıcı sonuçlarla örtüşüyor. Yorumcular, 2022’nin ikinci çeyreğinin, S&P 500 için 1970’ten bu yana en kötü süreç olduğunu, Nasdaq’ın ise 1998’den bu yana en zayıf dönemini geçirdiğini belirtiyor. Big Short yatırımcısı Michael J. Burry yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Enflasyona göre ayarlanmış şekilde, 2022’nin ilk yarısında S&P 500 yüzde 25 ila 26, Nasdaq yüzde 34 ila 35 ve Bitcoin yüzde 64 ila 65 geriledi. Bu çoklu sıkıştırmadan ibaret. Sırada kazanç sıkıştırması var. Belki yolun yarısı tamamlanmıştır.

bitcoin

Burry daha önce, enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükselten ABD’nin, para politikasını yıl sonundan önce değiştirmek zorunda kalacağını tahmin etmişti. Blockware’de lider içgörü analisti William Clemente, Twitter takipçilerine şunları açıkladı:

Her yerde dip ve birikim sinyalleri var. Büyük fonlar ve borç verenler çöküyor. Şimdiye kadarki en kötü çeyrek. Kripto karşıtları bize smaç atarken zaman çizelgesi bu sefer farklı yorumunda bulunuyor. Birikim bölgesi buluyorsak, muhtemelen zaman içinde aylarca sıkıcı ve teslimiyet süreci göreceğiz.

Hindistan Merkez Bankası, kriptoyu sert bir şekilde eleştirdi

Bunun yanında, Hindistan Merkez Bankası (RBI), perşembe günü yayımlanan son finansal istikrar raporunda, dijital varlıklara yönelik şüphelerini yineleyerek şunları yazdı:

Gelecekte ortaya çıkacak risklere karşı dikkatli olmalıyız. Kripto para birimleri, açık bir şekilde tehlike barındırmaktadır. İnandırıcılığa dayalı olarak değer kazanan her şey, spekülasyondan ibarettir.

Bir Sonraki FED Toplantısı Bitcoin(BTC)'i Nasıl Etkileyecek!
Rapor, merkeziyetsiz kripto para birimlerinin, kara para aklamayla mücadele, finansal terörle mücadele ve müşterini tanı mekanizmaları dahil olmak üzere “mevcut finansal sistemi ve tüm kontrolleri atlatmak için” tasarlandığını iddia etti. Hindistan Merkez Bankası, bir önceki rapora benzer cümleler kullanarak, özel para birimlerinin genellikle zaman geçtikçe istikrarsızlığa yol açtığını ve para arzı üzerindeki egemen kontrolü baltaladığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku