BIS: Merkez bankası dijital parası büyük dönüşüm

0 0

Uluslararası Mutabakat Bankası (BIS) son raporunda Merkez Bankası Dijital Paralarını (CBDC) potansiyel bir “büyük dönüşüm” olarak adlandırdı.

Önde gelen küresel merkez bankası kurumu Libra ve COVID-19 sayesinde merkez bankası dijital para birimleri hakkında yeni araştırmalar yayınladı.

Banka önümüzdeki günlerde yayımlayacağı yıllık raporundan özel bir bölüm yayımladı. 24 Haziranda yayımlanan özel bölüm dijital ödemelerle özellikle de son aylarda büyük ilgi gören konulardan olan merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili.

Rapora göre CBDCler merkez bankalarının geleceği olabilir. Raporda CBDC için; “Politika fırsatlarının sınırındaki bir seçenek büyük bir dönüşüme yol açabilir” dendi.

Öte yandan BIS bu yılın başından bu yana CBDCler için duyarlılıkta büyük bir yükseliş eğilimi olduğunu bildirdi.

Rapora göre COVID-19 salgını bu değişime etki etti. Raporda salgın nedeniyle yaşanan ekonomik krizin etkileriyle mücadele etmek ve ekonomileri canlandırmak için küresel merkez bankalarının gerçekleştirdiği nakit enjeksiyonları dikkate alındığında bugün merkez bankalarının rolünün her zamankinden daha önemli olduğu ifade edildi.

LIBRA ÇİN VE KÜRESEL REKABET

Facebook’un Libra projesinin de algıdaki bu değişimde etkili olduğu belirtiliyor.

BISin ekonomi danışmanı Benoît Coeuré raporla ilgili basın açıklamasında “Sıkça söylediğimiz gibi Libra küresel topluluk için uyandırma servisi oldu” dedi..

Ancak Coeuré CBDC için özellikle Çin ve ABD arasında bir yarış bulunduğuna dair kanıt görmediğini söyledi. Coeuré; “Gerçekten bir yarış olduğunu düşünmüyorum. Bu aşamada sadece diğerlerinin ne yaptığını öğrenmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BIS İnovasyon Merkezi başkanı Hyun Song Shin CBDClerin şimdilik uluslararası değil dahili kullanımının öne çıktığını vurguladı.

BLOK ZİNCİRİ VE CBDCLER

Birçoğunun belirttiği gibi bir CBDC’nin mutlaka blok zinciri teknolojisine bağlı olması gerekmiyor. Bununla birlikte BIS raporunda sunulan endişeler uzun süredir devam eden bir kullanım örneğini vurguluyor. Yani paranın en iyi bileşenlerinden bazılarını kopyalayabilmenin önemini. Benoît Coeuré bu bağlamı şu ifadelerle anlattı: “Teknik olarak başarılı bir perakende CBDCnin fiziksel nakit için esnek ve kapsayıcı bir dijital tamamlayıcı sağlaması gerekecektir. Bu nedenle bir CBDC nakit parayı çekici kılan tüm özelliklere ve daha fazlasına sahip olmalıdır. Temel unsurlar ihraç eden kuruluşa güven yasal ihale durumu garantili gerçek zamanlı kesinlik ve geniş kullanılabilirliktir. ”

Benoît Coeuré dağıtık kayıt teknolojisinin masada olduğunu ancak bunun teknik açıdan tanımlamak zorunda olduğumuz tartışmaların bir parçası olduğunu söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku