Ortaya Çıktı: Bir Kripto Para Platformu Daha Battı!
Ortaya Çıktı: Bir Kripto Para Platformu Daha Battı!

Ortaya Çıktı: Bir Kripto Para Platformu Daha Battı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, dünyanı en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in iflasının olumsuz etkileri sürmeye devam ediyor. Alacaklı M11 Credit, 36 milyon dolarlık kredi için Orthogonal Trading’e temerrüt bildiriminde bulunurken, Maple Finance, finansal durumunu yanlış beyan ettiği için Orthogonal ile tüm bağlarını kopardı. İşte ayrıntılar…

Bu kripto para firması mali durumunu yanlış beyan etti

Blockchain tabanlı büyük bir kripto para borç verme platformu olan Maple Finance, “mali durumunu yanlış beyan ettiğini” iddia ederek Orthogonal Trading ile bağlarını kopardı. M11 Credit, dört kredide 31 milyon dolarlık cari borçla birlikte Maple’ın USDC stabilcoin havuzunda ödenmemiş tüm aktif krediler için Orthogonal’a bir temerrüt bildirimi yayınladı. Bu bildirim, Orthogonal’ın Maple’daki başka bir M11 Credit tarafından yönetilen borç verme firmasından 5 milyon dolar (3.900 wETH) değerindeki wETH kredilerini de kapsıyor,  Maple yaptığı açıklamada, Orthogonal’ın “iflas halindeyken faaliyet gösterdiğini” söyledi ve borcunu ödeyemeyeceğini bildirmedi.

kripto para

Bildiriye göre, “firmanın yanlış beyanı, Maple’ın anlaşmalarını ihlal ediyor ve fonları geri almak için gereken tahkim veya dava dahil olmak üzere tüm uygun yasal yollar izlenecek.” Orthogonal tarafından yapılacak bir temerrüt, likidite sıkışıklığı ve Sam Bankman-Fried’in FTX kripto para borsasının çöküşünün sonuçlarıyla boğuşan, yetersiz teminatlandırılmış borç verme protokollerine başka bir darbe indirebilir. Orthogonal’ın borcunu ödeyememes., Babel Finance’in Haziran ayında borcunu ödememesinin ardından bir borçlunun Maple’da ikinci kez temerrüde düşmesine işaret ediyor. Bu sonbaharın başlarında, kripto para firmaları Blockwater ve Invictus Capital, rakip teminatsız borç verme protokolü TrueFi’deki kredilerini temerrüde düşürdü.

M11 Credit:, Hayal kırıklığına uğradık.

Temerrütler, Maple gibi platformlarda teminatsız borç verme iş modelinin risklerini ve eksikliklerini vurgular. Bu krediler, borçlunun, temerrüde düşmesi durumunda otomatik olarak el konulabilecek veya teminat olarak tasfiye edilebilecek borca karşı herhangi bir varlık rehin vermesini gerektirmez. Bunun yerine, kredi esas olarak yalnızca borçlunun kredi itibarına dayalı olarak verilir. Piyasa araştırma şirketi Fundstrat’ın dijital varlıklardan sorumlu başkan yardımcısı Walter Teng, verdiği bir demeçte şunları söyledi:

Orthogonal’ın temerrüdü, DeFi alanındaki teminatsız kredilerin, şeffaflık ve merkeziyetsizlik ahlakına aykırı olarak, sigortalama için nasıl hala merkezi taraflara bağımlı olduğunu gösteriyor.

kripto para

M11 Credit’ten yapılan açıklamada, “Orthogonal Trading’in eylemlerinden dolayı hayal kırıklığına uğradık. Geçen haftalarda kurduğumuz çok sayıda görüşme sırasında kasıtlı olarak yanlış bilgi vermek, olağanüstü kredi riskimizi yönetme yeteneğimizi ciddi şekilde etkiledi.” dedi. Maple ise yaptığı açıklamada, Orthogonal’a bu havuzun yöneticisi olarak görevine son verme bildirimi yayınladığını söyledi.  Genel olarak konuşursak, büyük bir borçlu Maple’dan bir krediyi temerrüde düştüğünde, o havuzun alacaklıları zarara uğrar. Temmuz ayında Maple, Babel Finance’in temerrüde düşen 10 milyon dolarlık kredisini tasfiye ettikten sonra, havuzdaki alacaklılar 7.9 milyon dolarlık zararı göze aldı ve bu da havuzdaki toplam 244 milyon dolarlık mevduatta yüzde 3.2’lik bir kesintiye dönüştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ortaya Çıktı: Bir Kripto Para Platformu Daha Battı!