Bir ilk daha gerçekleşti! Bu işlemle süre, 10 günden 24 saate düştü

0 0

Küresel bankacılık şirketi HSBCnin Bangladeş şubesi Contour DLT platformunda ülkenin ilk blockchain tabanlı akreditif işlemini gerçekleştirdi. İşlem United Group’un Singapurdaki yan kuruluşu United Mymensingh Powerdan 20 bin ton akaryakıt ithalatını kapatmak için kullanıldı.

“İşletmeler ve hükümetler blockchain teknolojisini kullanarak görevleri yerine getirmede şeffaflığı güvenliği ve çabukluğu tanıdıkça bunun uluslararası ticaret işlemlerini yönlendirmede yeni bir çağ başlatacağına inanıyorum.”

Küresel ödemeler hizmeti SWIFT Bangladeşin LCleri kullanan ticaretinin 2020nin ilk yarısında 34 milyar dolardan fazla olduğunu tahmin etti.

Süre 10 günden 24 saate indirildi

Blockchain teknolojisi kullanılarak işlemi gerçekleştirmek için harcanan süre beş ila 10 günden 24 saatin altına indirildi. United Group’un genel müdürü Moinuddin Hasan Rashi şunları söyledi:

“Akaryakıt LCleri her saniyenin önemli olduğu yerlerde son derece zaman duyarlıdır ve bu blockchain teknolojisinin zamanı verimli bir şekilde yönetmeye yardımcı olacağına ve ayrıca daha fazla verimlilik ve daha iyi maliyet yönetimi sağlayacağına inanıyoruz.”

Contour finansal kurumları ve kurumsal varlıkları “merkezi olmayan ticaret finansmanı ağında” birbirine bağlayan R3’ün Cordası kullanılarak oluşturulmuş bir blockchain platformu.

Contour HSBC ING Citi Bangkok Bank BNP Paribas Standard Chartered SEB ve CTBC dahil olmak üzere sekiz finans kuruluşuna aittir. Platformun gelişimi sonraki yıl kapalı beta sürümüne geçmeden önce 2017 yılının ortalarında başladı ve ardından “Voltron” olarak adlandırıldı.

17 ülkeyi kapsayan seksen farklı kuruluş Contouru 2020nin başında ticari beta lansmanına kadar test etti ve platform yalnızca bir ay önce beta sürümünden çıktı.

Contour ayrıca Malezya ile Çin arasındaki 176.000 demir cevheri ticaretini gerçekleştirmek için kullanıldı ve Filipin merkezli Asya Kalkınma Bankası Vietnam ile Tayland arasındaki ilk sınır ötesi blockchain LC işlemini gerçekleştirmek için platformu kullanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku