Bir Haftada Yüzde 116 Artış Kaydeden Filecoin (FIL) Neden Çin’in Gözdesi Oldu?

0 49

Filecoin (FIL), son günlerde kripto para sektörünün en parlak yıldızı oldu. Son 7 gün içinde yüzde 116’lık bir fiyat artışıyla, FIL tokenı açık ara en yüksek performansı kaydetti. Bununla birlikte, son 24 saat içinde, altcoin’in fiyatı 236 dolar’dan 182 dolar’a ani bir düşüş yaşadı.

Wu Blockchain tarafından bildirildiği üzere, likidasyon miktarı Bitcoin’in 177 milyon USD’sinden daha yüksek olan 228 milyon USD’ye ulaştı. Dikkat çekici bir şekilde, genel pazar çok fazla değişmedi ve FIL’in balinalardan etkilendiğini düşündürdü. Çinli gazetecinin bildirdiğine göre, bunun arkasında Çinli yatırımcılar veya Çinli madenciler olabilir.

Üç büyük FIL kalıcı sözleşmesinin finansman oranları düştü. Huobi nispeten yüksek bir seviyede kalırken, Binance ve okex’in fonlama oranları 0 eksenine yaklaştı. Bu, FIL’in uzun pozisyonunun esas olarak Huobi’de olduğu anlamına gelebilir.

Genel olarak, Filecoin son haftalarda Çin’den ortalamanın üzerinde ilgi gördü. Wu Blockchain’in bildirdiği gibi, Çin “Filecoin konusunda oldukça tutkulu.” FIL’in işlem hacmi Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) üç katıydı.

Bununla birlikte, sadece perakende sektörü değil, aynı zamanda Çinli şirketler de son zamanlarda Filecoin’e yatırım yaptı. Örneğin, Çinli şirket Xinyuan, Filecoin madencilerine yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yaparken, Nasdaq’da (NCTY) halka açık işlem gören Ninth City, Şubat ayından bu yana Filecoin madenciliğine 12 milyon dolar harcadı.

Çin’deki Filecoin çılgınlığına yakından aşina olan iki anonim kaynak, Decrypt’e şunları söyledi: “Çinli yetkililer Filecoin madenciliğini resmen teşvik ettiler çünkü merkeziyetsiz bulut depolama amacı, devam eden teknoloji soğuk savaşları sürecinde, bir savunma mekanizması olarak kendi internet altyapısını oluşturmak için Çin’in gündemiyle uyum içinde.

Bu arada, Filecoin de son haftalarda çok sayıda ortaklık ve yeni likidite kaynağı duyurdu. İlk olarak, Coinbase FIL tokenını Aralık ayında listeledi ve birkaç hafta önce Grayscale ayrıca bir Filecoin Yatırım Ortaklığı’nın başlatıldığını duyurdu.

Daha dün, Filecoin Vakfı İnternet Arşivine (archive.org) 50.000 FIL (yaklaşık 10 milyon dolar) bağış yaptığını duyurdu. Bağış, “her iki kuruluşun da insanlığın en değerli verilerini koruma ve bilgiye erişimi iyileştirme misyonunu desteklemeyi” amaçlıyor.

Filecoin Nedir?

Filecoin, herkesin bilgisayarında ücretsiz depolama alanı kiralamasına veya ağ üzerinden depolama alanı satın almasına olanak tanıyan merkeziyetsiz bir protokoldür, bu nedenle genellikle “merkeziyetsiz Dropbox” olarak adlandırılır. Filecoin ana ağı, proje 2017’deki ICO çılgınlığı sırasında toplam 257 milyon dolar topladıktan sonra Ekim 2020’de yeniden başlatıldı. Yakın zamanda Coin Bureau tarafından yayınlanan yeni bir videoda Filecoin hakkında iyi bir genel bakış sergilendi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku