Bir hacker haberi daha… Bu sefer biraz farklı!

0 1

Kuzey Koreye bağlı bilgisayar korsanları ABD merkezli kripto platformlarından milyonlarca değerinde kripto para birimi çaldı

Para daha sonra işlemi gizlemek için yüzlerce hesap aracılığıyla aklandı

Planın Çin kara para aklama ağıyla bağlantısı var

ABD Adalet Bakanlığı Kuzey Koreye bağlı 280 kripto para birimi hesabını ele geçirmeye çalışıyor.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada Kuzey Koreye bağlı bu bilgisayar korsanlarının milyonlarca değerinde kripto para çaldığını ve parayı Çindeki yasa dışı yollar aracılığıyla aklamaya çalıştığını söyledi.

Hükümet daha önce iki Çin vatandaşının 250 milyon dolar değerinde kripto para çaldığı iki vaka hakkında ayrıntıları açıklamıştı. Siber suçlar birimi sayesinde yetkililer Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının Çin kara para aklama ağı için çalıştıklarını tespit etti.

Kuzey Koreye bağlı bir bilgisayar korsanının bir kripto para borsasını ihlal ettiğini ve 270 bin dolar değerinde altcoin çaldığını bildirdi. Bu altcoinler daha sonra bir cüzdandan diğerine aktarıldı ve Bitcoin ve Tether gibi diğer kripto para birimleri ile değiştirildi. Bu işlem yolunu gizlemek için yapılıyor.

Eylül 2019da yapılan bir şikayette ayrıntılı olarak açıklanan başka bir olayda Kuzey Koreye bağlı başka bir hacker ABD merkezli kripto para birimi borsalarını hackleyerek 100den fazla hesaptan 25 milyon dolar değerinde kripto para birimi çaldı.

Her iki olayın da Çin ile bağlantıları var. Adalet Bakanlığı aynı zamanda kullanılan altyapı ve iletişim hesaplarının da Kuzey Koreye bağlı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi hükümete nükleer programından vazgeçmesi iamacıyla baskı yapmak için Kuzey Koreye yaptırımlar uyguladı. Kripto para birimleri küresel finansal sistemin dışında bulunduğundan para almanın bir yolu olabilir.

ABD Başsavcısı Vekili Michael R. Sherwin hükümetin Kuzey Kore’nin finansal sisteme yönelik cezai saldırılarını hedef almaya devam edeceğini söyledi. “Bu şikayet Cryptocurrency Strike Forceumuzun daha önce suçluların imkansız olduğunu düşündüğü sanal para birimini izleme ve ele geçirmedeki inanılmaz becerisini ortaya koyuyor” dedi.

Yetkili FBI Özel Ajanı Emmerson Buie Jr. hükümetin eyleminin Kuzey Korelilerin suçlarını internetin anonimliği içinde gizleyemeyeceğini gösterdiğini söyledi. “Uluslararası kripto para aklama planları finansal sistemlerimizin bütünlüğünü küresel düzeyde zayıflatıyor ve bu suçları araştırmak ve bozmak için cephaneliğimizdeki her aracı kullanacağız” diye ekledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku