Binance CEO'su Konuştu: PoR'da Negatif Bakiye Yok!
Binance CEO'su Konuştu: PoR'da Negatif Bakiye Yok!

Binance CEO’su Konuştu: PoR’da Negatif Bakiye Yok!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde Binance, kripto dünyasını iyileştirmeye yönelik bir adım attı. Rezerv kanıtı (PoR) sistemini piyasaya süren lider kripto para borsası, diğer borsalardan eleştiri aldı. Binance CEO’su Changpeng Zhao ise diğer borsalara işte bu yanıtı verdi…

Binance Rezerv Kanıtını (PoR) piyasaya sürdü!

Geçtiğimiz gün lider kripto para borsası, kullanıcıların yaptıkları işlemlerde şeffaflık sağlanmasına yönelik yeni bir adım olan Rezerv Kanıtı (PoR) sistemini piyasaya sürdü. Özellikle FTX’in çöküşünden sonra önemli kayıplar yaşayan kripto dünyasına yeni düzenlemelerin gelmesi bekleniyordu. Düzenlemelerin gelmesini isteyen şahıslardan bir tanesi de Binance CEO’su Changpeng Zhao’ydu. Bunun üzerine CZ, Binance’a getirdiği yeni sistem ile bu adımı başlatmış oldu. Tamamen şeffaflık üzerine kurulu bir sistem olan Rezerv Kanıtı, FTX skandalında sektöre karşı güveni kırılmış yatırımcılar için mükemmel bir yenilik.

Binance CEO'su Konuştu: PoR'da Negatif Bakiye Yok!

Binance’ın başlattığı yeni sistem çoğu kullanıcı tarafından beğenilse de Rezerv Kanıtı’nı eleştirenler de oldu. Bu isimlerin başında ise Kranken’in CEO’su Jesse Powel geliyor. Binance’ın piyasaya sürdüğü PoR sistemini “anlamsız” olarak nitelendiren Powel, Changpeng Zhao tarafından eleştirildi. Powel’ın yorumunu çok sorumsuzca bulan Binance CEO’su, herhangi bir negatif bakiyeye yer olmadığını ve bunun daima denetlendiğini vurguladı. Şirket, negatif varlık bakiyesine sahip kullanıcılar olsa da kullanıcıların net bakiyesinin negatif olmayacağını şu sözlerle açıkladı:

“Negatif varlık bakiyesine sahip bireysel kullanıcılar mutlaka olacaktır. Bu nedenle, şirketimiz bu kullanıcıların fonlarını teminatla karşılamak için yeni bir adım atıyor. Kullanıcı fonlarının güvende olduğunu kanıtlamak için, ZK-SNARK’ları uygulamayı düşünüyoruz. Bu sistem, kullanıcılarımızın toplam net bakiyesinin negatif olmadığını kanıtlayacaktır.”

CEO CZ, eleştiri yağmuruna tutuldu

Kriptoarena.com olarak da belirttiğimiz gibi, Binance piyasaya sürdüğü yeni sistem ile kullanıcı fonlarının güvende olduğunu garantilemeyi hedefliyor. Şirketin varlıklarında her bir kullanıcının fonunu karşılayabilecek tutarda bir varlık olduğunu kanıtlamak için, Rezerv Kanıtı projesi piyasaya sürülmüş durumda. Fakat Jesse Powel, bu sistemin tamamen saçmalık olduğu konusunda kararlı bir duruş sergiliyor. Öyle ki, Binance’ın yaptığı duyuruya Powell şu şekilde yanıt verdi:

“ Bu sistemin adı PoR değil, ya cehalet ya da kasıtlı yanlış beyan. Negatif hesapları dahil etmediğinizi denetleyen bir denetçi olmadan kurulan bu sistem tamamen saçmalıktır “

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise Powel’a saldırgan bir dille yanıt vermedi. Powel’ın attığı tweete karşılık olarak CZ, bu süreçte şeffaf ilerlemeyi düşündüğü için her türlü soruyu yanıtlamaya hazır olduğunu dile getirdi. Buna ek olarak CZ, Coinbase CEO’su Brian Armstrong tarafından da kendisine yöneltilen soruları açık yüreklilikle cevapladı, bu da kullanıcıları etkileyen detaylardan oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance CEO’su Konuştu: PoR’da Negatif Bakiye Yok!