Binance CEO’su Piyasayı Yorumladı! İşte Görüşleri

34

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance CEO’su CEO’su Changpeng Zhao,kripto para piyasaları ve FTX’in çöküşü hakkında yorumlarda bulundu. İşte ayrıntılar…

Binance patronu, FTX çöküşünün uzun vadede güzel sonuçları olacağını söyledi

Katıldığı bir panelde kripto para piyasaları ve batık kripto para borsası FTX’in çöküşü hakkında açıklamalarda bulundu. Özellikle son dönemlerdeki yaptığı açıklamalarda bir takım endişelerini dile getiren Binance patronu, FTX’in çöküşünün kısa vadede olumsuz bir olay gibi görünse de, uzun vadeli olarak olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor. Birçok yönden CZ, Binance’i FTX’ten ayırmaya çalıştı ve tasarım gereği çok farklı borsalar olduklarını da sözlerine ekledi. CZ konuşmasına şu sözlerle devam etti:

Birçok tüketici finansal olarak gerçekten zarar görüyor. FTX’te kalmış paraları var. Bu, sektördeki güveni ve güvenilirliği gerçekten sarsacak. Yapacak çok daha fazla eğitimimiz olacak. İşlerimizin şeffaflığını önemli ölçüde artırmamız gerekiyor. Bu aslında iyi bir şey… Bugün hala karlı bir iş yürütüyoruz, iyiyi. FTX’in kaybettiği para miktarına, taşıdıkları müşteri fonlarının miktarına ve oradaki duruma çok şaşırdım.

binance

Bunun yanında, Binance’in en büyük gelir kaynağı, kripto borsasındaki işlem ücretleri. Kripto kışının beklenenden daha uzun sürmesi halinde, Binance’in, CoinMarketCap ve Trust Wallet gibi diğer ürünlerinden gelir elde etmeye başlayabileceği konuşuluyor. ayrıca Binance ile ilgili bir diğer endişe, Binance’in BNB ile kendi token’ine sahip olmasıdır. FTX’in çöküşü, yerel altcoin projesi FTT’nin değeri hakkındaki endişeleri de beraberinde getirdi. Konu hakkında yaptığı açıklamalarda CZ şunları belirtti:

CoinMarketCap’i satın aldığımızda, ayda 3 milyon dolar reklam geliri elde ediyorlardı. Tüm reklamları kaldırdık, böylece afişler, pop-up’lar yok. Bu çok daha temiz bir deneyim. Ama bunu tekrar açabiliriz. Bu bize yılda 40 milyon dolar verecek. Ama bugün buna ihtiyacımız yok. Sadece benimsenme hızını artırmak için ücretsiz olarak sunduğumuz birçok ürünümüz var. Ama bunlardan para kazanmak istiyorsak yapabiliriz. Bu endişeler normal. Ancak rezerv kanıtımız var ve denetçilerle, düzenleyicilerle çalışıyoruz. Mümkün olduğunca şeffaf olmak istiyoruz. FTX’ten çok farklı bir durumdayız.

Endüstri kurtarma fonu devreye girecek

Kripto para piyasaları hakkındaki görüşlerini açıklamaya devam eden Changpeng Zhao, bir endüstri kurtarma fonu başlatma planların olduğunu da açıkladı. Daha önceden de duyurulan fon çalışmaları devam ediyor.

Etrafa farklı sayılar atıldı. 2 milyar dolar civarında rakamlar gördüm ve bunun yeterli mi yoksa çok fazla mı olduğundan emin değilim. Bir rahatlama çabası gibi görünse de, Binance fona bir iş zihniyetiyle yaklaşıyor. Tazminat almanın farklı yolları var. Eşitlik elde edebilir veya başka şeyler isteyebiliriz. Binance, yeterli finansmana sahip olmadıkları takdirde açık kaynaklı projelere de yardımcı olabilir. Bu durumda, geleneksel hibeler olacaktır.  Belirli anlaşmalar hakkında yorum yapamam. NDA’ların olacağını varsayıyorum, ancak çok sayıda projeye bakıyoruz. Haberlerde duyduğunuz hemen hemen tüm projeler, bizimle konuşmuş olacaklar.

Binance CEO'su Sattı ve Bu Altcoin'i LUNA'a Benzetti!

Binance  patronu, kullanıcı varlıkları için yüzde 100 rezervi olduğunu açıkladı. Yine de, Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in son açıklamalarının da bu yönde olduğunu hatırlamakta fayda var. Birçok insan FTX’in çöküşünün daha fazla merkeziyetsizliğe yol açacağına inanıyor.  Ancak CZ’ye göre, kripto endüstrisinde her zaman merkezi varlıklar ve merkeziyetsiz teknolojiler olacak. CZ konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

Soğuk cüzdan adresi yayınlamak kısa vadeli geçici bir yöntemdir. Bu, yüzde 100 garanti olduğunuz anlamına gelmez. Ve bazı durumlarda gördüğümüz gibi, işler gerçekten toplanmadığında soru miktarını artırıyor…  …Ve aslında cüzdanları nasıl yönettiğimiz gibi endüstri standartlarını oluşturmak için birçoğunu paylaşmak istiyoruz. Cüzdanları yönetmek için en güvenli teknolojilerden birine sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ayrıca dünyanın en büyük cüzdanlarını da yönetiyoruz… Bugün, dünyada kriptosu olmayan herkesten kriptoyu kendi başlarına tutmalarını isterseniz, teknik olarak bunu yapabilecek kapasitede değiller. “Yani insanları bankalardan doğrudan DeFi’ye gitmeye zorlarsak, çoğu kendi parasını kaybedecek çünkü yanlış yerleştirdiler ya da anahtarlarını kaybettiler ya da nasıl şifreleyeceklerini bilmiyorlar, vb. Sektörü büyütmenin en iyi yolu bu değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak techcrunch
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku