Biden’ın 3 Trilyon Dolarlık Dev Paket Hazırlığı “Şimdilik” Bitcoin’e (BTC) Yaramadı!

0 58

Güne yüzde 5’in üzerinde düşüşle başlayan ve Joe Biden’ın başkanlığından kar etmek isteyen Bitcoin (BTC) yatırımcıları, oval ofisten bir başka yükseliş haberi aldı: yeni 3 trilyon dolarlık hükümet harcama paketi.

Beyaz Saray’daki iki kaynağa göre, Biden, üst düzey danışmanlarının altyapıyı, temiz enerjiyi, çocuk bakımını ve eğitimi başka bir teşvik paketiyle artırma planı üzerinde çalışıyor. ABD Başkanı, 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinin ardından ek paket ile ABD ekonomisini etkileyen yapısal yetersizlikleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Federal Rezerv’ten devam eden para arzı ile birleşen nakit enektelerinin enflasyonu artırması bekleniyor. Fed, enflasyonu yüzde 2’nin üzerine çıkarmaya etmeye kararlı olduğundan, lider kripto para birimi Bitcoin için daha fazla yükseltici faktör ortaya çıkabilir. Fed, gösterge faiz oranlarını sıfıra yakın tutuyor ve faiz oranını 2024’e kadar mevcut seviyelerde tutmak istiyor. Bitcoin, çok düşük oranlı faiz ortamında başarılı oluyor çünkü dolar değer kaybediyor.

Dolar endeksi (DXY), en iyi yabancı para birimleri havuzuna karşı Amerikan dolarının gücünü ölçmek için bir göstergedir ve Fed’in süper düşük faiz oranı politikasını başlatmasının ardından Mart 2020’deki zirvesinden yüzde 12’den fazla düşüş gösterdi. Aynı dönemde Bitcoin’in dolar karşısındaki oranının yüzde 1.500’den fazla arttığı görüldü.

Doların düşmesi, dolar ile alınıp satılan ABD hisse senetlerinin yabancı yatırımcılar için daha az değerli olacağı anlamına geliyor. Çok büyük para yığınlarına sahip şirketler de bilançolarının değerinde düşüşlerle karşılaşacak. Bu noktada Bitcoin, dolar devalüasyon risklerini dengelemek isteyen şirketler için bir sigorta varlığı olarak ortaya çıkabilir.

Önemli bir Senato yarışını kazanan Demokrat lider Biden, şimdi hem Meclisi hem de Senatoyu kontrol ediyor. Bu, Cumhuriyetçilerin olası direnişine rağmen agresif harcama planları ve paketlerinin onaylanacağı anlamına geliyor. Başkan, kurumlar vergisini yüzde 21’den yüzde 28’e ve yıllık geliri 400.000 dolardan fazla olan Amerikalılar için bireysel vergileri artırarak kısmen paketleri finanse etmek istiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku