Biden Yönetiminden Kararname Geliyor: Hedefte Kripto Para Sektörü Var

128
Bloomberg raporuna göre, ABD başkanı Joe Biden, kripto para sektörüne netlik kazandıracak, aynı zamanda endüstri ve kripto paralar ile ilgili faaliyetler üzerinde daha çok kontrol sağlayacak bir kararname üzerinde çalışıyor.

 

Kararnamenin kapsamı ve amacı

Biden yönetimi, federal kurumların kripto para sektörünü incelemelerini ve kendi alanlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunmalarını gerektiren bir kararname çıkarmayı düşünüyor. Uzmanların çoğu bu hamleyi şaşırtıcı bulmuyor, çünkü Biden’ın kabine üyelerinin geçmiş açıklamalarına bakıldığında benzer bir hareket bekleniyordu. Ancak, bu o kadar da kolay olmayacak. Söz konusu kararnamenin Hazine Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulusal Bilim Vakfı ve ulusal güvenlik kurumlarını kapsayacağı beliritiliyor. Bloomberg raporuna göre, kararname ile kurumlardan sektörün farklı işlev ve yönlerini incelemeleri istenecek, ayrıca kripto para birimlerive Blockchain üzerindeki sorumluluklar netleştirilecek. Kurumların sektörle ilgili çalışmalarının da koordinasyonu sağlanacak.

 

Glassnode: Bitcoin (BTC) Transfer Hacmi 2021'de ABD GSYİH'sına Yaklaştı!
 
Kısaca özetlemek gerekirse, kurumlar Beyaz Saray’a sektöre ve işleyişine nasıl yaklaşacakları ve sektörün çeşitli yönlerini nasıl düzenleyecekleri konusunda önerilerde bulunacaklar. Daha sonra, Biden yönetimi, farklı yaklaşımları göz önünde bulundurarak ve farklı önerilerden farklı fikirleri birleştirerek nihai bir yasa tasarısı yaratabilir. Şimdilik Beyaz Saray, kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik bu girişimi ne doğrulamadı, bu nedenle söylenti sadece spekülasyon olmaya devam ediyor. Böylesi haberler, sektörde zaten belirsiz ve tartışmalı bir konu olan regülasyon ve denetleme gibi mevzuları gündemde tutuyor.

Biden yönetimi kripto para regülasyonu konusunda kararlı

Birçok uzman, kripto para endüstrisinin ilerlemek için düzenlenmesi gerektiğini iddia etmeye devam ederken, bazıları ise tam tersini, düzenlemelerin gerekli olmadığını iddia ederek, kripto endüstrisinin özgür bırakılmasını istiyor. Elon Musk, regülasyon girişimlerini eleştirmişti. Her zaman olduğu gibi, hükümetin düzenleme girişimini memnuniyetle karşılayanlar olduğu kadar, 1933’te altını yasaklama kararnamesi gibi daha önceki bazı kaotik girişimler ile karşılaştıranlar da var.
ABD'de İki Senatör Kripto Paralar İçin Harekete Geçti!
 
 Biden yönetimi, özellikle son aylarda kripto paralar konusuna daha çok yoğunlaşmaya başladı. Bir yandan stablecoin’ler hakkında düzenleme çalışmaları devam ederken diğer yanda yaptırım uygulamaları gündemden düşmüyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda OFAC, kripto para borsası Suex’i fidye yazılımlarıyla mücadelenin bir parçası olarak yaptırım listesine dahil etmişti.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Invezz.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku