Ethereum Kurucusu Buterin’den El Salvador Başkanına Sert Eleştiri: İlkemize Aykırı

401

Ethereum (ETH)‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Reddit‘te El Salvador’un işletmeler için Bitcoin (BTC) kabulünü zorunlu kılma tavrını eleştirdi.

Buterin: Bitcoin’i kabul etmeyi zorunlu kılmak kripto para sektörünün ilkelerine aykırı

Reddit’te “Popüler olmayan fikir: Kripto topluluğu El Salvador Başkanı Nayib Bukele’yi övmemeli” başlığına cevap yazan Buterin, “İşletmelerin belirli bir kripto parayı kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto para sektörü için çok önemli olması gereken özgürlük ideallerine aykırıdır” ifadesini kullandı. Ethereum (ETH)’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin yasası ile bir kahraman olarak ilan edilmesini de eleştirdi ve şunları ekledi:

Daha basit ve daha aptal bir hipotez: hem politik nedenlerle hem de hepimiz gibi bir insan olduğu için, başkan Bukele güçlü olduğunu düşündüğü insanlar (yani Amerikalılar) tarafından övülmeyi seviyor. Bitcoin maksimalistleri, sizi övmesi çok kolay bir topluluk: sadece güçlü bir konumda olmanız ve onlar ve Bitcoin hakkında güzel şeyler yapmanız veya söylemeniz gerekiyor.

 

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsemesi, farklı kurumlardan ve uzmanalrdan farklı tepkiler aldı. Genel olarak kripto para topluluğu, bu fikri başından beri destekledi ve El Salvador’u BTC’yi benimsemesi için teşvik etti, ancak ana akım medya ve muhalefet grupları küçük Orta Amerika ülkesini finansal istikrarsızlık konusunda uyarmaya devam etti. Ancak Ethereum kurucu ortağının yorumları, birçok kişi için şok etkisi yarattı. Bir ülke ETH’yi yasal para birimi olarak seçerse Ethereum maksimalistlerini eleştirip eleştirmeyeceği sorulduğunda Buterin, Ethereum savunucularını eleştirdiği sayısız duruma işaret etti.

Ethereum kurucusu eleştirisinde haklı mı?

El Salvador ve Başkan Bukele, Bitcoin’in benimsenmesi konusunda dünyadan çok fazla tepkiyle karşı karşıya kaldı, ancak ABD dolarının ülkede hala yasal bir ödeme aracı olduğunu ve insanların ikisi arasında bir seçime sahip olduğunu belirtmek önemli. Asıl endişe, Başkan tarafından Bitcoin kullanımının abartılı ve tutkulu bir şekilde teşvik edilmesinde yatıyor ve bu, birçok uzmana göre doğru bir yaklaşım değil. Ethereum kurucusunun eleştirisi bir başka noktayı ön plana çıkardı.

El Salvador Bitcoin Devriminde İlk Somut Adımı Attı! İşte Detaylar!
 

Öte yandan Başkan Bukele, BTC’nin benimsenmesinin tesadüf olmadığını ve ülkede banka hesabı olmayan yüzde 70’lik nüfusun cep telefonları aracılığıyla bankacılık hizmetlerine erişmesini sağlamak için yapıldığını söylüyor. El Salvador ayrıca volkanik enerjiyle çalışan yeşil Bitcoin madencilik faaliyetelri inşa ediyor. Ethereum da Merger güncellemesi sayesinde hisse kanıtı (PoS) sistemine geçmeyi hedefliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku