Bicoin için dikkat çeken tartışma

0 11

Reddit’te 2011’de yapılan bir Bitcon paylaşımında 3 dolarlık fiyatın BTC için sürdürülebilir olmadığının belirtildiği ortaya çıktı.

Ünlü kripto para portföy yönetimi uygulaması Blockfolio’nun paylaştığı gönderide BTC’nin madencilik maliyetlerinden ötürü 3 dolarlık fiyatın fazla olduğu belirtiliyor.

O dönemden bu yana geçen 9 yıllık sürede ise BTC fiyatı yaklaşık 3 bin 866 kat yükseldi ve 3 dolardan 11 bin 750 dolara çıktı (bugünkü fiyat).

9 yıl önce yaşanan bu tartışmanın temeli ise BTC ve kripto paraların geleneksel piyasalarla kıyaslanmasına dayanıyor. O dönem konuyla ilgili yorum yapan ve takma ad kullanan bir Reddit kullanıcısı da Bitcoin madenciliği yapanların ayda yüzde 100’e yakın getiri elde ettiklerini hatta ticari elektrik kullanan küçük çaplı madencilerin bile yılda yüzde 20 kadar kâr ettiklerini belirtmişti.

Kullanıcı yorumunda “gerçek dünyada” yüzde 20’lik kârın gerçekten çok iyi olduğunu yüzde 100 ve üzerindeki kârların ise sürdürülebilir olmadığını belirtmişti:

“Bazı Bitcoin madenciliği hesaplayıcılarına baktığımızda zirvede elde edebileceğiniz yüzde 100 sermaye getirisi bir şekilde sürdürülemez görünüyor. Ayrıca bedava elektrik alsanız dâhi o zaman madencilik ekipmanlarına yatırılan sermayeden yılda yaklaşık yüzde 10-20 getiri elde edeceksiniz ki bu hiç fena değil”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku