BBC analizi: Bitcoin de yo-yo tarzı büyük iniş çıkışlara hazır olun

0 0

Yatırımcılar atladıkça Bitcoin üç yılın en yüksek seviyesine sıçradı. Dünyanın en iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin18.000 $ a ulaşarak üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Dijital para birimi 2009da piyasaya sürüldüğünden beri çok sayıda güçlü fiyat dalgalanması yaşadı.

Ancak küresel hisse senedi piyasalarında salgının yarattığı dalgalanma sırasında yatırımcılar kripto para birimlerine akın ediyor.

Ancak uzmanlar burayı “güvenli sığınak” olarak görme konusunda uyarıda bulundu.

Bazı analistler Covid-19 salgınının yatırımcıları Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için uzun vadeli görünümü yeniden değerlendirmeye teşvik ettiğini söyledi.

Ancak bir dizi hackleme olayının ardından kripto para birimlerinde sahtekarlık ve kara para aklama gibi konularda hala endişeler var.

Ekonomist: Bitcoin yo-yo gibi zıplayacak

Dalgalanma dönemlerinde yatırımcılar paralarını hisselerinden çıkarıp nakit ve altın gibi daha güvenli sığınaklar olarak kabul edilen yerlere taşıma eğilimindedir.

Bazıları kripto para birimlerinin artık borsa oynaklığından bir sığınak olarak görüldüğünü düşünüyor.

Ticaret şirketi Oandadan Edward Moya “Covid-19 geleneksel güvenli liman ticaretini ve altının daha iyi performans gösterememesini bozdu. Aşırı riskten kaçınma dönemleri birçok yatırımcıyı Bitcoine çeşitlendirmeye zorladı” dedi.

Bitcoinin cazibesi 21 milyon ile sınırlı olan sınırlı kaynağı

Bazıları bu kıtlığın bir değer sağladığını ve Bitcoini enflasyondan koruduğunu düşünüyor ki bu da endişe haline geliyor.

Ancak AMP Capitalin yatırım stratejisi başkanı ve baş ekonomisti Shane Oliver Bitcoine yatırım yapma konusunda uyardı.

“Devasa volatilitesi onu bir değer deposu olarak güvenli bir sığınak haline getirmiyor. Cüzdanımdaki 50 dolarlık banknotun zaman içinde değerini koruduğuna dair Bitcoinden çok daha fazla güveniyorum çünkü ki bu bir yo-yo gibi zıplıyor.

BBC analizi

Geçtiğimiz ay PayPal müşterilerinin PayPal hesaplarını kullanarak Bitcoin ve kripto para alıp satabileceklerini ve müşterilerin PayPalı kabul eden 26 milyon satıcıdan bir şeyler satın alabileceklerini açıkladı.

PayPal önümüzdeki birkaç hafta içinde ABDde satın alma seçeneklerini sunmayı planlıyor ve bunu tam olarak kullanıma sunulacak.

Ancak Oandadan Bay Moya yatırımcıları daha fazla dalgalanmaya hazırlanmaları konusunda uyardı.

“Bitcoini yükselten hedge fonların miktarı ve yüksek frekanslı işlem sistemleri fiyatı 20.000 $ seviyesine yaklaştığında muhtemelen abartılı hareketler yaratacaktır” diye ekledi. “Yatırımcıların dakikalar içinde 1.000 $ lık bir düşüş beklemesi gerekiyor.”

Bazıları Bitcoindeki son yükselişin kısmen FOMO tarafından yönlendirildiğine inanıyor.

Oliver “Geri tepmesi spekülatörler tarafından daha fazla ilgi uyandırıyor ve bu yüzden onlar da onu daha da yukarılara itiyor” diye ekledi.

“Bence çoğu insan anlamakta veya açıklamakta zorlandıkları Bitcoin gibi bir dijital para birimine değil hükümetleri tarafından yönetilen bir dijital para birimine daha fazla güvenecekler.”

Çin kendi devlet destekli dijital para birimini piyasaya sürmeye çalışan ilk ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Bir trader olan Jon Son BBCye şunları söyledi: “Sanırım daha fazla insan önce yükselişi kaçırmamak için Bitcoin satın almaya başlıyor ve ardından Bitcoinin tam olarak ne olduğunu araştırıyor.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku