Bank of America dan Bitcoin (BTC) Yatırımcılarına Önemli Bir Uyarı 

0 1

Bitcoin herkesi heyecanlandıran uzun bir rallinin ardından dün gece yüzde 14lük bir düşüş yaşadı. Bu 3 Eylül 2020den beri görülen en büyük bir günlük kayıp oldu.

Bank of America’nın baş yatırım stratejisti Bitcoin’i “tüm baloncukların anası” olarak görüyor. Stratejist kripto para biriminin son rallisini diğer balonlarla karşılaştırdı ve Bitcoinin “giderek spekülatif” bir yatırım davranışı gösterdiğini vurguladı.

Bitcoindeki Artışının Asıl Nedeni

Bitcoinin son rallisi bunun büyük bir balondan ibaret olduğu hakkında uyarıda bulunan bir dizi önde gelen finansal analisti endişelendirdi. Bunlar arasında Bank of America Securitiesde baş yatırım stratejisti olan Michael Hartnett da var.

Hartnett Cuma günü Bitcoinin fiyatındaki son artışın bir başka spekülatif çılgınlık durumu olabileceğini açıklayarak Bitcoinin “tüm baloncukların anası” olarak göründüğünü vurguladı. Stratejist piyasalardaki “şiddetli” enflasyonist fiyat hareketinin son iki ayda Bitcoinin yükselişine yardımcı olduğuna inanıyor. Hartnett Bitcoinin son yıllarda diğer varlıklardan daha iyi performans gösterdiğini ve fiyatı 2019un başından bu yana yaklaşık yüzde 1000 arttığını belirtti.

Geçmişteki Diğer Baloncuklar

Stratejist Bitcoinin içinde bulunduğu durumu geçmişte balon etkisi yaşayan diğer sektörlerle karşılaştırdı. 1970lerin sonlarında altın fiyatlarında yüzde 400ün üzerinde bir artış 1980lerin sonunda Japon hisse senetleri ve 1990ların ortasında Tayland borsasındaki patlamalar. Ayrıca Bitcoin rallisini 1990ların sonundaki dot-comlarla ve 2000lerin ortalarındaki konut fiyatları ile karşılaştırdı. Stratejist bu sektörlerin çökmeden önce üç basamaklı yüzde kazançlar gördüğüne dikkat çekti.

Bank of America stratejisti Bitcoin fiyatının geçmişte diğer baloncuklar gibi patlayacağını söylemedi. Bununla birlikte kripto para birimlerinin fiyatlarındaki artışın “giderek spekülatif” yatırım davranışının bir başka örneği olduğunu belirtti.

Yakın zamanda bir Bitcoin balonu hakkında uyarıda bulunanlar arasında Rosenberg Researchün baş ekonomisti ve stratejisti David Rosenberg de yer alıyor. Rosenberg Aralık ayında Bitcoin balonu hakkında uyarıda bulunmaya başladı ve BTCyi “sadece klasik sürüyü takip eden son derece kalabalık bir ticaret” olarak tanımladı. Bir başka uyarı da New York Üniversitesi ekonomi profesörü Nouriel Roubiniden geldi.  Ekonomist Aralık ayının sonunda “Bitcoin fiyatı bir grup insan tarafından bir grup balina tarafından tamamen manipüle ediliyor. Temel bir değeri yok. aşırı derecede şişirilmiş balonun patlayacağı noktaya çok yaklaştık.”dedi. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku