Bank of America Analisti Bitcoin’i (BTC) Yerden Yere Vurdu

0 52

Bank of America analisti Francisco Blanch, Bitcoin’i “son derece oynak”, “pratik olmayan” ve bir zenginlik deposu veya bir enflasyona karşı koruma olarak yararsız, çevresel olarak feci bir varlık olarak gördüğünü belirtti.

Blanch, kripto para biriminin, Visa tarafından yapılan 236 milyon işlemle karşın, saatte yalnızca 1.400 işlemi gerçekleştirebildiği için pratik olmayan bir ödeme yöntemi olduğunu da ileri sürdü.

Geçmiş yıllarda geleneksel finans kurumlarının kripto karşısındaki sert duruşunu yansıtan rapor, o zamandan beri Bitcoin’i bir varlık olarak benimseyen Goldman Sachs ve JPMorgan gibi diğer büyük bankalarla tam bir tezat oluşturuyor.

Bitcoin’in 21 milyonluk sabit arzının zaman içinde kaçınılmaz olarak fiyat artışını tetikleyeceği fikrine karşı olan Blanch, BTC’nin fiyatının arz ve talep tarafından yönlendirildiğini savunuyor. Analist, arz sabit olduğu için dalgalanan talebin fiyatı yönlendiren tek unsur olduğunu öne sürüyor.

Blanch, Bitcoin’in güvenli bir sığınak varlığı olduğu fikrini de reddetti. Bank of America araştırmacısı, “Bitcoin aynı zamanda risk varlıklarıyla ilişkilendirildi, enflasyona bağlı değil ve son derece değişken olmaya devam ediyor, bu da onu bir servet deposu veya ödeme mekanizması olarak kullanışsız hale getiriyor” dedi.

Analist: “Bu nedenle, Bitcoin’i tutmak, portföy çeşitlendirme, istikrarlı getiri veya enflasyon koruması değil, daha ziyade Bitcoin talebini geride bırakan arzına bağlı bir faktör olan katıksız fiyat değerlenmesidir.” dedi.

Pek çok yatırımcının esas olarak getirilerle ilgilendiği göz önüne alındığında, Bitcoin’in son on yılda en iyi performans gösteren varlık olarak mükemmel geçmişi, bu tür eleştirileri çürütebilir.

Bitcoin ve Çevresel Faktörler

Bununla birlikte, Bitcoin’in olumsuz çevresel etkisine ilişkin algılar, artan kurumsal benimseme için bir tehdit oluşturabilir.

BoA, Bitcoin’in enerji kullanımının son iki yılda yüzde 200’den fazla arttığını ve şu anda Hollanda, Yunanistan ve Çekya ile karşılaştırılabilir olduğunu tahmin eden raporla, Bitcoin’in diğer insan faaliyetlerinden daha yüksek bir karbon salınımına neden olduğunu belirtiyor.

Bitcoinciler sık ​​sık Bitcoin madenciliğinin yüüzde 39 ila yüzde 76’sının yenilenebilir enerji kullandığını öne süren rakamlardan bahsederken, BoA’nın raporu aslında BTC madenciliğinin dörtte üçünün elektriğin yarısından fazlasının kömürden üretildiği Çin’de gerçekleştiğini iddia ediyor. Ayrıca, tüm Çin madenciliğinin yarısının, gücünyüzde 80’inin kömürden geldiği Sincan eyaletinde gerçekleştiğini belirtiyor.

BoA, yükselen fiyatların madencilik zorluğunu artırdığını ve bu da Bitcoin madenciliğinin karbon çıktısına amansız bir şekilde katkıda bulunduğunu belirtiyor.

BoA, Bitcoin’e yapılan 1 milyar dolarlık bir yatırımın, bir yıl boyunca 1,2 milyon benzinli otomobille aynı karbon emisyonunu ürettiğini hesapladı. Bu, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırımının, her yıl yollara 1.8 milyon benzinle çalışan otomobil eklemeye eşdeğer olduğu anlamına geliyor.

Analist, “50 bin dolar’lık tek bir Bitcoin satın alımının, 270 ton karbon salınımına neden olduğunu, 60 benzinli arabaya eşdeğer olduğunu iddia etti.

Blanch, 181 şirketin “kara para aklama, yolsuzluk, rüşvet, dolandırıcılık ve veri gizliliği ihlalleri” konusunda Bitcoin ile bağlantılı risklerle karşı karşıya olduğunu ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin Bitcoin’e karşı çok büyük uzun vadeli tehditler oluşturduğunu da belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku