Bakan Yardımcısı Sayan’dan Kripto Para Çağrısı!

0 197

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kripto paraların hacminin her geçen gün artması ve dijital paralara yatırım yapan insanların sayısındaki hızlı yükselişin, bu sektörde ulusal ve uluslararası düzeyde düzenleme yapma ihtiyacını doğurduğunu belirtti.

Dünya Ekonomisine Yepyeni Bir Boyut Kazandırdı

  Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) himayelerinde gerçekleştirilen “Türkiye Teknoloji Buluşmaları” etkinliği kapsamındaki “Dijitalleşme İle İlgili Regülasyonlar” başlıklı özel oturumda konuşan Sayan, finans alanındaki teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu ortaya çıkan “Bitcoin”  (BTC) diğer altcoinler ve bunların altında yatan blockchain teknolojisinin dünya ekonomisine yepyeni boyut kazandırdığını söyledi.

Bazılarının geelceğin parası olarak gösterdiği ve dünya nüfusunun yüzde 1,3’ünün kripto para kullandığını söyleyen Sayan, yapılan bir araştırmanın bu yılın ocak ayında kripto para kullanan yatırımcı sayısının yüzde 15 arttığını gösterdiğini ifade etti.

Son günlerde kripto para fiyatlarında yaşanan artış oranlarının bu paralara ilgiyi artırdığına işaret eden Sayan, Ocak 2021 itibarıyla dünya genelinde işlem gören kripto para sayısının 4 bin 89’a ulaştığını söyledi.

Kripto Paralara Düzenleme Çağrısı

Sayan, kripto para piyasasını düzenleyen ve uluslararası geçerliliği olan yasaların olmayışının birçok problemin ortaya çıkması açısından risk oluşturabildiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Kripto paraların hacminin her geçen gün yükselmesi ve kripto para sahibi olan insanların sayısındaki hızlı artış, ulusal ve uluslararası düzenleme yapma ihtiyacını da doğuruyor. Dünya genelinde kripto paralarla ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor olsa da hali hazırda tam anlamıyla gerek devletler gerekse de devletler arası işleyen kapsayıcı mevzuat bulunmuyor. Bazı ülkeler kripto paraları yasal olarak kabul ederken, bazılar da yasa dışı olarak kabul ediyor.”

Kripto para alım satımına aracılık eden ve saklama görevi de gören ve “borsa”, “aracı kurum” veya “platform” olarak adlandırılan kuruluşların bu görevlerini uygun bir şekilde yerine getirip getirmediklerine dair endişe içerisinde olduğunu dile getiren Sayan, para piyasalarını düzenleyen kurum ve kuruluşların düzenleme ihtiyacı olan alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

“2023’te 5G’yi Aktif Olarak Kullanmayı Planlıyoruz”

Bakan Yardımcısı Sayan 5G konusuna da değinerek şunları belirtti:

“4,5G ihalesinde yüzde 40-45 oranında yerlilik istedik ve dedik ki, 5G’ye mümkün olan en yüksek yerlilik oranıyla geçen ilk ülkelerden biri olacağız. 4,5G yerlilik oranı yüzde 1’ler seviyesindeyken yüzde 23’e çıkarttık.” dedi. Sayan, 5G’ye geçişte telefonların uyumu, uygulamalar ve ticari istek konularında doğru zamanlamanın önemine işaret ederek, “2023’te 5G’yi aktif olarak kullanmayı planlıyoruz.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku