Bahreyn Merkez Bankası Şeriat Uyumlu Kripto Para Borsasına Lisans Verdi

0 18

Bahreyn merkezli kripto para borsası CoinMENA Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere birçok ülkedeki lansmanından önce lisans aldı.

 Merkezi Bahreyn Krallığında bulunan ve yakında piyasaya sürülecek bir kripto para borsası olan CoinMENA Bahreyn Merkez Bankasından lisans almayı başardı.

Şirket 24 Ocakta alınan “Kripto Varlık Hizmetleri Şirket Lisansı” sayesinde CoinMENAnın düzenlenmiş bir kripto para borsası ve yasal bir platformu olarak çalışmasına izin verileceğini duyurdu. Bu lisans CoinMENAnın Bahreyn Merkez Bankası tarafından belirlenen tüm operasyonel teknik ve güvenlik gereksinimlerini karşıladığı anlamına geliyor. 

Şeriata Uygunluk

CoinMENA Bahreyn Birleşik Arap Emirlikleri Suudi Arabistan Kuveyt ve Umman dahil olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrikadaki toplam 20 MENA üyesi müslüman ülkede hizmetlerini sunmayı planladığından CoinMENA  Şeriyat İnceleme Kurumu tarafından da şeriat ilkelerine uyumlu olduğu onaylanmış ve bu konuda sertifikasını almıştır. CoinMENA iki yıldan fazla bir süredir kripto para işlem platformunu başlatmak için çalışıyor. 

CoinMENA lansmanda Bitcoin (BTC) Ether (ETH) XRP Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) dahil olmak üzere beş büyük kripto para birimi listelenecek. Borsada ayrıca daha büyük işlemler için tezgah üstü (OTC) platformu bulunacak ve müşterilere her OTC ticaretini denetleyen özel bir yönetici sağlanacak.

CoinMENAnın kurucu ortağı ve genel müdürü Dina Saman şirketin lansmanından sonra daha fazla ülkeye genişlemeyi hedeflediğini söyledi ve şunları ekledi:

 “CoinMENA büyüdükçe küresel ölçekte önde gelen dijital varlık borsalarından biri olma hedefiyle ek dijital varlıklara erişim sağlayacağız ve faaliyet gösterdiğimiz yetki alanlarını genişleteceğiz. Bu gelişme Kripto para birimi ve İslam piyasaları adına önemli bir kilometre taşı. İslami piyasaları şeriata uygun bir borsa ve bir kripto para yatırım fırsatları paketi ile kripto para birimlerine açmaktan heyecan duyuyoruz.”

İslami bankacılık uzmanı Abdullah Almoaiqel konuya yönelik şu önemli açıklamaları yaptı:

“Bugün bir Müslüman Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsa kendileri için mevcut olan bilgiler esasen aldıkları rotaya bağlı. Sorgulayan akla sahip bir  Müslüman bir sonuca varmadan önce makul bir argüman bulmak için birkaç döngüden geçmek zorunda kalabilir. Ne kadar dengeli olursa olsun argümanlarının Şeriat tarafından tanımlandığı gibi önerilen İslami Finans Modeli içinden kaynaklanması ve uyumlu olması gerekir.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku