BAE kripto varlıkları mevzuatını onayladı

0 4

BAE Menkul Kıymetler ve Emtia Kurulu Ekonomi Bakanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Abdulla Bin Touq başkanlığında gerçekleştirdiği online toplantıda kripto varlıkları mevzuatını onayladı.

Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasına göre toplantıda en yüksek seviyede uluslararası standartları karşılamak amacıyla borsa ile ilgili finansal hizmet sektörünü geliştirmeye yönelik çeşitli girişimler ele alındı. Ayrıca toplantıda borsa ile ilgili çeşitli konular da tartışıldı.

İlk olarak kurul 11 / R.M  2016 kararını değiştiren Dubai 10X STRATEJİSİ uyarınca serbest bölge bölgelerindeki şirketlerin borsada listelenmesine izin verme açısından BAEnin 10Xini tartıştı ve onayladı. 

Kurul ayrıca 11 / R.M numaralı kararla ilgili olarak diğer hüküm ve koşullarını da değiştirdi. Bu değişiklikler DMCC Dubai Havalimanı serbest bölgesi ve imalat sektöründeki kurumlarla istişare halinde yapıldı.  Ekonomi Bakanı Abdullah Bin Tawk: Onay yabancı yatırımların artmasını sağlayacak ve serbest bölgelerdeki şirketlerin işlerini büyütmelerine ve yatırımları çekmelerine olanak tanıyan bir serbest bölge şirket borsası için Dubai 10X girişiminin başlatılmasına yönelik bir yol haritasıdır ve böylelikle hem ekonomik büyümenin iyileştirilmesi hızlanacak hem de  rekabet artıracak” dedi. 

Kurul daha sonra kripto varlıklarını ve yönetmeliğini tartışmaya devam etti. Yönetim kurulu kamuoyu istişarelerinin ardından taslak istişare yasasını onayladı. Mevzuat ülkedeki kripto varlıklarının oluşturulması çıkarılması ve pazarlanmasının yanı sıra kripto piyasalarının lisanslanması kitle fonlama platformları ve kripto varlıkları ile ilgili tüm faaliyetleri içeriyor.

Böylece Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu kripto varlıkları için finansal piyasalar ve enstrümanlar ile ilgili yasal altyapıyı tamamlamayı ayrıca bir taraftan emtiaların yanı sıra özellikle kripto varlıkları ile ilgili finansal faaliyetlerin borsalar ve kitle fonlaması söz konusu olduğunda lisanslanmasını hedefliyor. Aynı zamanda güvenliği sağlarken alternatif finans sektöründe yenilikleri ve rekabeti teşvik etmeyi amaçlıyor. Kurum kripto varlıkları ile uğraşan yatırımcıların korunmasını sağlamak için çaba gösterecek ve kara para aklama faaliyetleri ya da terörizmin finansmanı olmamasını da sağlamayı ilke edinecek.

Son olarak emtia piyasalarında takas kuruluşlarının düzenlemelerine ilişkin olarak 2015 yılı 11 sayılı karar da dahil olmak üzere emtia piyasalarında takas odalarına ilişkin kararlarda değişiklik yapıldı. Ayrıca kurum yönetim kurulu üyesi ile CEOların tamamını ve üyelerini takas eden CEOları içeren bir risk konseyi oluşturmak için 10. madde ile ilgili 20 numaralı kararda değişikliklere gidildi.

Kripto varlık alanında faaliyet gösteren birçok şirket ve kuruluş BAEdeki kripto varlıkları ile ilgili son düzenlemeleri bekliyor. Taslak kripto varlık yönetmeliğini Ekim 2019da duyuran kurumun bir yıl sonra yasayı onayladığı görülüyor. Bu kripto ticareti alternatif bir yatırım aracı olarak kripto varlıkları ve genel olarak dijital para birimlerinin uygulanması söz konusu olduğunda büyük bir destek yaratacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku