BAE kripto varlıkları mevzuatını onayladı

Abone Ol
BAE kripto varlıkları mevzuatını onayladı
Gökçe Hürata
 • 28 Ekim 2020
 • Yazar:

  BAE Menkul Kıymetler ve Emtia Kurulu, Ekonomi Bakanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Abdulla Bin Touq başkanlığında gerçekleştirdiği online toplantıda kripto varlıkları mevzuatını onayladı.

  Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasına göre, toplantıda en yüksek seviyede uluslararası standartları karşılamak amacıyla borsa ile ilgili finansal hizmet sektörünü geliştirmeye yönelik çeşitli girişimler ele alındı. Ayrıca, toplantıda borsa ile ilgili çeşitli konular da tartışıldı.

  İlk olarak, kurul, 11 / R.M  2016 kararını değiştiren Dubai 10X STRATEJİSİ uyarınca, serbest bölge bölgelerindeki şirketlerin borsada listelenmesine izin verme açısından BAE'nin 10X'ini tartıştı ve onayladı. 

  Kurul, ayrıca, 11 / R.M numaralı kararla ilgili olarak diğer hüküm ve koşullarını da değiştirdi. Bu değişiklikler DMCC, Dubai Havalimanı serbest bölgesi ve imalat sektöründeki kurumlarla istişare halinde yapıldı.  Ekonomi Bakanı Abdullah Bin Tawk: '' Onay, yabancı yatırımların artmasını sağlayacak ve serbest bölgelerdeki şirketlerin işlerini büyütmelerine ve yatırımları çekmelerine olanak tanıyan bir serbest bölge şirket borsası için Dubai 10X girişiminin başlatılmasına yönelik bir yol haritasıdır ve böylelikle hem ekonomik büyümenin iyileştirilmesi hızlanacak hem de  rekabet artıracak" dedi. 

  Kurul daha sonra kripto varlıklarını ve yönetmeliğini tartışmaya devam etti. Yönetim kurulu, kamuoyu istişarelerinin ardından taslak istişare yasasını onayladı. Mevzuat, ülkedeki kripto varlıklarının oluşturulması, çıkarılması ve pazarlanmasının yanı sıra kripto piyasalarının lisanslanması, kitle fonlama platformları ve kripto varlıkları ile ilgili tüm faaliyetleri içeriyor.

  Böylece, Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu, kripto varlıkları için finansal piyasalar ve enstrümanlar ile ilgili yasal altyapıyı tamamlamayı, ayrıca bir taraftan emtiaların yanı sıra, özellikle kripto varlıkları ile ilgili finansal faaliyetlerin borsalar ve kitle fonlaması söz konusu olduğunda lisanslanmasını hedefliyor. Aynı zamanda, güvenliği sağlarken, alternatif finans sektöründe yenilikleri ve rekabeti teşvik etmeyi amaçlıyor. Kurum, kripto varlıkları ile uğraşan yatırımcıların korunmasını sağlamak için çaba gösterecek ve kara para aklama faaliyetleri ya da terörizmin finansmanı olmamasını da sağlamayı ilke edinecek.

  Son olarak, emtia piyasalarında takas kuruluşlarının düzenlemelerine ilişkin olarak 2015 yılı 11 sayılı karar da dahil olmak üzere, emtia piyasalarında takas odalarına ilişkin kararlarda değişiklik yapıldı. Ayrıca kurum yönetim kurulu üyesi ile CEO'ların tamamını ve üyelerini takas eden CEO'ları içeren bir risk konseyi oluşturmak için 10. madde ile ilgili 20 numaralı kararda değişikliklere gidildi.

  Kripto varlık alanında faaliyet gösteren birçok şirket ve kuruluş, BAE'deki kripto varlıkları ile ilgili son düzenlemeleri bekliyor. Taslak kripto varlık yönetmeliğini Ekim 2019'da duyuran kurumun, bir yıl sonra yasayı onayladığı görülüyor. Bu, kripto ticareti, alternatif bir yatırım aracı olarak kripto varlıkları ve genel olarak dijital para birimlerinin uygulanması söz konusu olduğunda büyük bir destek yaratacak.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Bae ile ilgili her şey

  BAE kripto varlıkları mevzuatını onayladı

  BAE kripto varlıkları mevzuatını onayladı

  BAE Menkul Kıymetler ve Emtia Kurulu, Ekonomi Bakanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Abdulla Bin Touq başkanlığında gerçekleştirdiği online toplantıda kripto varlıkları me...

  • 28 Ekim 2020
  Bitcoin’e entegre oldu, karı yüzde 34 arttı

  Bitcoin’e entegre oldu, karı yüzde 34 arttı

  İsviçre’nin ilk beş bankasından olan Julius Baer Gruppe AG, müşterilerine Bitcoin gibi dijital varlıklar sunmaya başladığı 2020’de önemli kar artışı yaşadı. Yılın ilk yarıs...

  • 21 Temmuz 2020
  100 bin dolar kripto kredisi ile hapis cezasına çarptırılan BAE sakini, 27.400 dolar bağış ile kurtarıldı

  100 bin dolar kripto kredisi ile hapis cezasına çarptırılan BAE sakini, 27.400 dolar bağış ile kurtarıldı

  Kripto para birimine yatırım yapmak için 100,000 dolar kredisi alan eski bir Etihad Havayolları uçuş görevlisi, eski iş arkadaşlarından yapılan bağışlarda toplam borcun %25'ini aldıktan...

  • 21 Haziran 2020
  BAE merkezli 5 İslami sigorta şirketi blockchain kullanacak

  BAE merkezli 5 İslami sigorta şirketi blockchain kullanacak

  BAE merkezli, blok zinciri tabanlı bir sigorta teknolojisi firması olan Addenda, platformunda blockchain kullanmak için beş yeni İslami sigorta şirketi ile anlaşma imzaladı. Addenda, diğer...

  • 12 Ağustos 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.