Avustralyalılar, kripto dolandırıcılarına 2019 da 15 milyon dolar kaptırdı

0 0

Avustralyalılar 2019 yılında kripto parayla ilişkili olarak 1.810 şikayette bulundu ve toplamda 149 milyon dolardan fazla kaybetti.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonunun bir kolu olan Scamwatchun araştırmasına göre 25-34 yaş arasındaki genç Avustralyalılar kripto yatırım dolandırıcılıklarından en çok etkilenen kesim oldu.

Raporda yer alan bir ifadeye göre:

“Bulut madencilik bu türden dolandırıcılıklar tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Çoğu saadet zinciriydi ve gerçek kripto paraları içermiyordu.”

Raporda bulut kripto madenciliği madencilik için güçlü hesaplama sistemlerine dayanan “inanılmaz derecede kaynak yoğun faaliyetler” olarak tanımlanıyor. Dolandırıcıların sahtekarlıklarını oluşturduğu ve insanlardan var olmayan sunucu zamanına veya alanına yatırım yapmak istedikleri kavramdır.

Kripto dolandırıcılıklarında artış

Scamwatch’un çalışması son iki yılda dolandırıcılara kaptırılan toplam kaybın artışına dikkat çekiyor. 2017de 234 milyon dolar olan kayıp 2019da 437 milyon dolara yükseldi.

2019daki her türden dolandırıcılıkta en çok kullanılan ödeme yöntemi geleneksel banka işlemlerinden sonra Bitcoin oldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku