Avustralya Merkez Bankası’ndan Kritik Dogecoin ve SHIB Uyarısı!

23.449

Kripto piyasası bu yıl, Bitcoin’in bir trilyon piyasa değerine ulaştığını ve Dogecoin ve Shiba Inu gibi memecoin’lerin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını gördü. Artan kripto talebi, Avustralya Merkez Bankası’nı tüm kripto sektörü üzerinde şüphe uyandırdığı için Avustralyalılara bir uyarı vermeye zorladı.

Tony Richards Dogecoin veya SHIB gibi memecoin’leri şüpheli buluyor

Avusturalya Merkez Bankası’nın (RBA) ödeme politikası başkanı Tony Richards, Avustralya Kurumsal Hazine Birliği’ne hitap ederken kripto varlıkları, stablecoin’ler, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi hakkında brifing verdi. Richards’a göre, kripto para birimlerine yatırılan miktar, özellikle Dogecoin ve Shiba Inu gibi önde gelen memecoin’leri, net ve yararlı işlevleri olmadığından yatırımcılar için şüpheli ve tehlikeli görünüyor.

Bu alandaki son patlama, belki de en iyi şekilde, 2013’ün sonlarında bir şaka olarak başlatılan bir kripto para birimi olan Dogecoin (DOGE)’in bu yıl haziran ayında 88 milyar dolar gibi yüksek bir piyasa değerine sahip olması gerçeğiyle açıklanabilir. Kriptoarena.com olarak daha önce belirttiğimiz üzere şu anda yaklaşık 26 milyar ABD doları piyasa değeri ile on birinci en büyük kripto para birimi olan Shiba Inu ise herhangi bir yararlı işlevden eşit derecede arınmış görünüyor.

Richards’a göre kripto piyasasının düzenlenmesi gerekiyor

Finder Consumer Sentiment Tracker tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, Avustralyalıların yüzde 17’sinin toplam kripto yatırımlarının 8 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Ancak Richards, bu rakamları aldatıcı buluyor. Ona göre, bu “sözde” büyüyen kripto benimsemesi, fenomenler ve ünlü tweet’ler tarafından motive ediliyor. Bazı anketler, Dogecoin (DOGE)’in yalnızca Avustralyalıların yüzde 5’i tarafından tutulduğunu iddia etti. Ancak Richards bu iddianın doğruluğuna inanmadığını ifade ediyor. Richards ayrıca, kripto piyasasının spekülatif talebinin, kullanım durumlarını azaltabilecek üç faktörü vurguladığı için tersine çevrilmesi gerektiğini belirtiyor. Ona göre, yatırımcılar yakında Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD) ve Kayıp Korkusu (FOMO) yerine politika yapıcılara ve düzenlemelere daha fazla dikkat edecekler.

Dünya çapındaki hükümetlerin, vergi suçlarıyla mücadele için vergi makamlarının anonimliğe karşı olası politikalarıyla birlikte Bitcoin gibi yoğun enerji gerektiren kriptoların yakında çökerteceğine inanıyor. Bunların piyasada büyük bir geri çekilmeye neden olacağına inanıyor. Ancak Avustralya’da kripto düzenlemesi için yapılan baskının arkasındaki ana figür olan Senatör Andrew Bragg dahil olmak üzere birçok endüstri kilit oyuncusu onun pozisyonuna karşı çıkıyor. Ayrıca Blockchain Australia CEO’su Steve Vallas Richards’ın spekülatif Dogecoin ve SHIB argümanına karşı çıkıyor. Vallas, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bazı düzenleyiciler, sektörün spekülatif unsurlarına yararsız ve dar bir şekilde odaklanmaktadır. Bu mercek, son yıllarda meydana gelen olağanüstü altyapı yapısını ıskalıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku