Avrupa Merkez Bankası’dan stablecoin uyarısı

0 0

Avrupa Merkez Bankası küresel toplumu “stablecoin çalıştırmaları” nın riskleri konusunda uyardı.

ECB 22 Eylül tarihli bir raporda geleneksel finansal sistemdeki “banka işlemleri” terimine benzer bir şekilde son kullanıcıların ihraççıya veya ağına olan güvenini kaybederse stablecoin çalıştırmaları gerçekleşebilir.

Geleneksel finansta bir banka çalıştırması çok sayıda müşterinin bankanın ödeme gücü ile ilgili endişeleri nedeniyle mevduatlarını aynı anda çekmesi durumunda gerçekleşiyor. Daha fazla insan fonlarını çektikçe temerrüt olasılığı artıyor. Bu da daha fazla para çekmeyi tetikliyor.

ECB böyle bir çalışma sırasında stablecoin düzenlemesinin bazı kısımlarının menkul kıymetleştirme araçlarının itfasının askıya alındığı 2007 küresel mali krizinde gözlemlenene benzer bir şekilde çalışmayı durdurabileceğini söylüyor.

Banka bir stablecoin üzerinde çalışmayı tetikleyebilecek bir dizi olay olduğunu söyledi. Birincil tetikleyiciler arasında banka sisteme yapılan siber saldırıları veya cüzdanlardan hırsızlığı ve ayrıca stablecoinin değerine ilişkin müşteri şüphelerini listeledi. ECB raporda “Böyle bir gerçekleşme son kullanıcıların stablecoin varlıklarını banka mevduatlarının bir ikamesi olarak yanlış algıladıkları ölçüde güçlendirilebilecek olan stablecoinlerin önemli geri alımlarını tetikleyebilir” dedi.

Stablecoin çalıştırmaları stablecoin düzenlemesi bazı tokenize fonlar gibi sabit bir stablecoin değeri vaat ettiğinde de gerçekleşebilir. Banka bu durumda döviz kurundaki dalgalanmalardan kaynaklanan kayıplar da dahil olmak üzere yatırımdan kaynaklanan tüm kayıpları karşılamaktan stablecoin ihraç edenin sorumlu olacağını söyledi.

ECB bu senaryolarda varlıkların büyük çapta tasfiye edilmesinin tüm küresel finansal sistem üzerinde olumsuz bulaşma etkilerini tetikleyeceğini belirtti. Zayıf kurumsal kapasiteye sahip gelişmekte olan piyasalardaki tepkiler “teminat varlıkları havuzunun çoğunlukla bulunduğu” daha gelişmiş ekonomileri daha da olumsuz etkileyebilir.

Stablecoin pazarı 2020de kitlesel bir şekilde büyüdüğünden stablecoin üzerinde varsayımsal bir çalışma küresel kripto topluluğu için büyük bir şok olabilir. Piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT) günlük ticarette 42 milyar doların üzerinde bir paya sahip bu da yayınlama zamanında Bitcoin (BTC) nin kabaca iki katı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku