Artık her şey 2017 den çok farklı… Bitcoin tahtını kaybetti

0 0

Özellikle 2017’den itibaren başlayan ve 2018 yılının başlarına kadar devam eden çılgın boğa koşusu sırasında Bitcoin işlem çiftlerinde çok ön plana çıkıyordu. Alternatif kripto paralar en fazla BTC ile alınıp satılıyordu ve BTC piyasada baskın pariteydi.

Yaklaşık 2-3 yıl sonra bu dinamik hemen hemen tamamen değişim gösterdi. Artık ABD dolarına endeskli stabil kripto paralar spot piyasada baskın işlem çifti olarak Bitcoin’in yerini aldı.

BİTCOİN KARMA HIZINDA KISA SÜREDE BÜYÜK ÇIKIŞ BEKLENTİSİ… TIKLAYIN

Piyasa değeri ile ilk 10 altcoine bakıldığında bu açıkça görülüyor. XRP Bitcoin Cash Bitcoin SV Litecoin Binance Coin EOS Tezos ve Stellar gibi kripto paralar artık esas olarak dolara endeksli stabil kripto para birimleri ile satın alınıyor ve satılıyor.

ABD doları tarafından 1: 1 oranında desteklendiği belirtilen Tetherin (USDT) neden 2020de ciddi para bastığı sorusunun cevabı burada olabilir. 2020 stabil kripto para birimleri için bir patlama yılıydı. USDT de dahil olmak üzere bu kripto paraların toplam arzı 11 milyar dolara ulaştı ve aslanın payı yüzde 85in üzerinde bir oranla USDTde. Bunu yüzde 72 pay ile USDC takip ediyor. Şubat ayının başından bu yana pazar yüzde 80 büyüdü.

Ayrıca ABD doları dışındaki farklı para birimleri tarafından desteklenen istikrarlı kripto para birimleri de vardır. Örneğin Türk Lirası tarafından 1: 1 oranında piyasaya sürülen ve desteklenen BiLira (BTRY) bunlardan biri.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku