Araştırma: 93 Milyon Dolarla Bitcoin (BTC) Fiyatı %1 Artırılabilir!

0 32

Tahmin edeceğiniz üzere, Bitcoin’e (BTC) yapılan daha büyük yatırımlar, lider kripto para biriminin fiyatını önemli ölçüde değiştirebilir.

En büyük kripto para birimi, 2021’de kurumsallar ve perakende yatırımcıların nakit para akıtmasıyla değerini ikiye katlandı, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık satın alımından ve MicroStrategy’nin yaptığı satın alımlardan bahsetmeye gerek yok. JPMorgan Chase & Co. stratejistleri, Bitcoin’e kurumsal para akışının 20 arttığını tahmin ediyor Bu çeyrekte bir önceki döneme göre dolar bazında yüzde 20, perakende bazında ise yüzde 90 arttı. Francisco Blanch ve Savita Subramanian da dahil olmak üzere Bank of America stratejistlerine göre bu alım oranları Bitcoin fiyatını diğer bazı varlıklardan daha fazla hareket ettiriyor olabilir.

Bitcoin, Altın ve Hazine Tahvilleri

Bank of America stratejistleri Çarşamba günü yayınladıkları bir notta “Bitcoin artan dolar talebine karşı son derece hassas. Bitcoin’e sadece 93 milyon dolarlık net bir girişin fiyatını yüzde 1 fiyat artmasıyla sonuçlanacağını ve altın için benzer rakamın 2 milyar dolara veya 20 kat daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Buna karşılık, 20 yılı aşkın Hazine tahvilleri için aynı analiz, milyarlarca para akışının fiyat üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını gösteriyor ve ABD Hazine piyasalarının çok daha büyük ve istikrarlı yapısına işaret ediyor.” denildi.

Güçlü ürünler ve türevler piyasası geliştikçe, kurumsallar giriş yaptıkça ve fiyatlar değerlendikçe kripto para birimleri bir varlık sınıfı olarak güvenilirlik kazanıyor. Bitcoin, bazıları tarafından altına kıyasla cazip bir dijital alternatif veya sınırlı arzı nedeniyle enflasyona karşı potansiyel bir güvenli liman olarak görülüyor. Yine de bazıları onu spekülatif bir balon olarak görüyor ve elektrik kullanımı ve gerçek değer gibi konularla ilgili endişeler var. Bank of America, toplam Bitcoin’in yaklaşık yüzde 95’inin en büyük bakiyeye sahip cüzdanların ilk yüzde 2,4’üne sahip olması nedeniyle, “bir ödeme mekanizması veya hatta bir yatırım aracı olarak cazip olmadığını” belirtiyor.

Halen son derece oynak olan ve daha az likit varlıktaki bazı fiyat hareketlerinin basitçe şu anki piyasa koşullarına bağlı olabileceği de bir gerçektir. Oanda’da kıdemli Asya-Pasifik pazar stratejisti Jeffrey Halley, yatırımcılara Perşembe günü gönderdiği e-postada, “Bitcoin’in fiyat hareketlerinin çoğu spekülatif duyarlılık tarafından kontrol edilse de, büyük ve hızlı yukarı veya aşağı hareketler, o belirli noktada iki yönlü likidite eksikliği ile açıklanabilir.” dedi.

Bank of America’ya göre, fiyatı artıran bir diğer faktör ise yüksek miktarda BTC’si bulunanların ellerindekilerini satmaması. Bu, birçok sözde “balina” veya kurumsalın aslında Bitcoin’i satmak yerine satın aldığı anlamına geliyor. Bank of America, “Ayrıntılı Blockchain kayıtlarına baktığımızda, pandemi başladığından beri en büyük adreslerin toplu olarak satış yapmadığını görüyoruz” notunu düşüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku