App Store’da Yer Alan Sahte Bir Uygulama Yüzünden Bir Kullanıcı 600.000 Dolar Değerinde Bitcoin Kaybetti

0 35

Apple’ın uygulama dağıtım hizmeti App Store’da yer alan bir kripto para uygulaması yüzünden iPhone kullanıcısı 600.000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) çaldırdı.

The Washington Post tarafından bildirildiği üzere, kripto para sahibi Phillipe Christodoulou, App Store’daki bir dolandırıcılık uygulamasına kurban gitti ve neredeyse tüm hayatındaki birikimlerini sahte bir kripto para cüzdan uygulamasına kaptırdı.

Christodoulou, Bitcoin bakiyesini telefonla kontrol etmek için Trezor uygulaması bulmak için App Store’dan bir uygulama indirdi. Trezor’un şu anda bir iOS uygulaması desteği sağlamadığının farkında olmayan Christodoulou, beş yıldızlı bir uygulama olan Trezor uygulaması indirdi ve bunun gerçekten resmi bir uygulama olup olmadığına dikkat etmeyen Christodoulou, anahtar kelimelerini girdikten sonra 17,1 BTC’lik birikiminin çalındığını söyledi.

Christodoulou, uygulama satışlarından yüzde 15 ila yüzde 30 komisyon alan Apple’ın bu durumdan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. Apple’a güvenerek uygulamayı indirdiğini belirten Christodoulou, Apple’ın bu işten kolaylıkla sıyrılamayacağını belirtti.

Trezor’dan gelen bildirimin ardından Apple, sahte Trezor uygulamasını platformdan daha önce birkaç kez kaldırmıştı ama son günlerde App Store’da tekrardan listelenmeye başladı.

Kripto para topluluğu, yaşanan bu hırsızlıktan Apple’ın suçlanıp suçlanmayacağı konusunda bölünmüş durumda.

Sahte kripto para cüzdanı ve ticaret uygulamaları daha önce de birçok kez App Store’da listelendi. Birleşik Krallık merkezli kripto para istihbarat şirketi Coinfirm, toplamda beş kişinin iOS üzerinde yer alan sahte Trezor uygulaması yüzünden 1.6 milyon dolar değerinde kripto para varlıklarını kaybettiğini belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku