Analiz: Wall Street in Bitcoin in (BTC) Geleceği Üzerindeki Etkisi Nedir?

0 0

Microstrategy ve Square tarafından yapılan Bitcoin alımları BTCnin aşağı yönlü gidişatını durdurmuş olabilir. Ama sırada ne var?

Bu hafta Pazartesi ve Salı şimdiye kadarki en önemli kripto para piyasası düzeltmelerinden birini gördük.

Düşüş Bitcoin dünyasında ve çevresinde birçok kişinin bir ayı piyasasının nihayet gelmiş olabileceğine inanmasına neden olmuş gibi görünüyordu: Çoğuna göre Bitcoinin 56 bin doları geçen yolculuğu keskin bir U dönüşü yapıyor ve haftalarca veya aylarca aşağıya doğru yol alabilirdi.

Ancak düzeltme başlar başlamaz bitmiş gibiydi.

Nitekim Coinmarketcapten gelen veriler Bitcoinin 23 Şubat Salı günü 46.070 dolara kadar düştüğünü gösteriyor. Düzeltme başladığından beri Bitcoin 56 bin doların üzerine çıkmamış olsa da Bitcoinin aşağı doğru gidişatı stabilize edilmiş gibi görünüyor. An itibariyle Bitcoin 51 bin dolar civarında ve son 24 saat içinde 48 bin ile 51 bin dolar arasındaki seviyeleri korudu.

Kısa vadede düşüş sona erebilirken bazı analistler Bitcoinin daha da düşebileceğine inanıyor. Diğerleri düşüşün Bitcoinin 60 bin doların üzerindeki seviyelere çıkma yolculuğundaki yolda sadece küçük bir darbe olduğuna inanıyor. 

 BTC İçin Sırada Ne Var?

Bazı analistler Bitcoinin toparlanmasının dipten satın alan birkaç büyük şirket tarafından yapılan büyük kamu alımlarıyla ilgisi olduğuna inanıyor.

Spesifik olarak dijital ödeme devi Square (NYSE: SQ) başlangıçta 2020de yaptığı 50 milyon dolarlık satın alma işlemine ek olrak 170 milyon dolarlık BTC (3.320 Bitcoin) satın alacağını duyurdu. Ek olarak MicroStrategy (NASDAQ: MSTR) Çarşamba günü 1 milyar dolar değerinde BTC daha satın alarak Bitcoin varlıklarını 2 milyar doların üzerine çıkardı.

Bununla birlikte Square MicroStrategy ve diğer şirketler son haftalarda Bitcoine  büyük yatırım yapsa da Wall Street yatırımcıları bu konuda pek hevesli görünmüyor. Ünlü Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff 8 Şubatta 15 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığından bu yana hisse senedi değerinin yaklaşık yüzde 14ünü kaybetmiş olan Teslanın (NASDAQ: TSLA) durumunda  Twitterda paylaşarak mutlu oldu.

“Elonmusk Bitcoin satın almak için 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurduktan iki hafta sonra Tesla hisseleri ayı piyasasına girdi ve 25 Ocakta tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 20 ve Bitcoin alımını açıkladığından beri yüzde 16 düştü.” diye Twitterda paylaşım yapan Schiff Teslanın BTC satın almasının diğer CEOların muhtemelen izleyeceği bir örnek olmadığını sözlerine ekledi.

Ek olarak Square Çarşamba günü Bitcoin alımını duyurduğundan bu yana fiyatından yaklaşık  yüzde 25  puan kaybetti.

Ancak MicroStrategynin BTC satın alımı yatırımcı güvenini artırmış gibi görünüyor. Şirket Perşembe günü 1 milyar dolarlık Bitcoin portföyü eklediğini duyurduğundan beri Microstrategy hisse fiyatına kabaca yüzde 10.4 ekledi (740 dolardan 817 dolara yükseldi).

Hissedarlar Kurumsal BTC Satın Alımları Hakkında Ne Düşünüyor?

Bu nedenle Bitcoin alımlarının böylesine büyük ölçekli Bitcoin alımları yapan halka açık şirketlerde hissesi olan yatırımcıların algısı üzerinde tam olarak ne gibi bir etkiye sahip olduğunu söylemek zor. Tesla ve Square durumunda daha fazla Bitcoin satın almanın olumsuz bir etkisi olduğu görülüyor. Bununla birlikte Microstrategy durumunda son Bitcoin satın alımının yatırımcı duyarlılığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor.

Belki de bunun Microstrategy gibi bir şirkete karşı Tesla ve Square gibi şirketlerde hisse satın alan yatırımcı türleriyle bir ilgisi vardır; Sonuçta CoinDesk bu ayın başlarında MicroStrategyyi “sattığı herhangi bir üründen çok satın aldığı kripto para birimiyle tanınan bir iş zekası şirketi” olarak tanımladı.

Square ve Tesla aksine tartışmalı bir şekilde hala yaptıkları yatırımlardan ziyade sağladıkları ürün ve hizmetlerle biliniyor.

Ancak kısa vadeli hisse senedi fiyat kayıplarına rağmen hem Tesla hem de Squarein bilançolarına Bitcoin eklemeye devam edeceği büyük bir ihtimal.

 Bilançolarına BTC Ekleyen Şirketler İçin Büyük Getiriler Oldu

Sonuçta Wall Street yatırımcılarının Bitcoinin uzun vadeli uygulanabilirliği konusunda hala şüpheleri olsa bile kısa vadeli kazançlar göz kamaştırıcı oldu. Kripto para piyasası analisti Anthony Pompliano Pazar günü Twitterda Teslanın “45 günden daha kısa bir sürede bu yatırım için 1 milyar dolar karı aştığını” yazdı.

O sırada Bitcoin 57 bin doların üzerinde işlem görüyordu; fiyat o zamandan beri yaklaşık 49.300 dolara düştü yine de getiriler etkileyici. Aynı zamanda Square ve MicroStrategynin Bitcoin getirileri de etkileyici oldu.

Square Ekim ayında Bitcoine yatırım yaptığında her BTCnin maliyeti kabaca 10.617 dolardı. Bugün bir BTC kabaca 49.140 dolar değerindedir; bu nedenle Square’in yatırımı şu anda yaklaşık 230 milyon dolar değerinde bu da kabaca yüzde 360 ​​artış anlamına geliyor.

Benzer şekilde MicroStrategy’nin Ağustos ayında Bitcoinde kabaca 11.650 dolardan 250 milyon dolarlık satın alması şimdi 1.05 milyar doların üzerine çıktı. O zamandan beri şirket sürekli olarak bilançosuna BTCyi ekledi.

Bu nedenle hisse senedi fiyatları bu son Bitcoin alımlarının bazılarına olumlu tepki vermemiş olsa bile söz konusu şirketler için risk-ödül oranı kısa vadede belirsizliğe bürünebilir. Wedbushta Wall Street Analisti olan Dan Ivesin kısa süre önce CNBC’deki SquawkBoxta “Tesla Bitcoin yatırımını ikiye katlamaya devam edeceğini” söylemesinin nedeni bu olabilir.

Diğer Şirketler Çok Yakında BTC Alımları Yapacak mı?

Ives “Musk ve Tesla Bitcoin havuzunun derinliklerine dalacak” dedi. “Çünkü onlar sadece Bitcoini yatırım açısından değil aynı zamanda işlem açısından da görüyorlar.”

Ayrıca Ives diğer şirketlerin de eninde sonunda Teslanın yolundan gideceğine inandığını söyledi:

“Bizce kamu şirketlerinin yüzde 3 ila 5inin yatırım açısından önümüzdeki 12-18 ay içinde bu rotaya gideceğini düşünüyoruz. Ancak “düzenleyici hedef göstergeleri konuluncaya kadar Bitcoinin bunun ötesine geçeceğini] düşünmüyoruz.”

Nitekim Tesla bu ayın başlarında Bitcoin satın alımını halka açıkladığından beri diğer halka açık ana akım şirketlerin de aynı şeyi izleyeceği tahminleri medyada yankılandı. Ancak Ivesin dediği gibi birçok analist Bitcoindeki yaygın kurumsal yatırımları desteklemek için düzenleyici ve teknik altyapının  yerinde olmadığı konusunda hemfikir.

Örneğin Teslanın BTC satın alma duyurusunun ardından AvantiBT Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Caitlin Long Twitterda Teslanın Bitcoinini tutmak için kullandığı muhasebe yöntemlerinin “çirkin muamele” olduğunu yazdı.

Bitcoin dünyasına daha fazla şirket dahil etme çabaları halihazırda devam ediyor: Coinbase 24 Şubatta Bitcoin ve diğer kripto varlıkların şirketin 2012de piyasaya sürülmesinden bu yana kurumsal hazinesinin önemli bir parçası olduğunu açıkladı.

Coinbase’in kurumsal yatırımcılara yönelik duyurusu “Halka açık ve özel şirketlerin hazinelerinin bileşimi söz konusu olduğunda sahip oldukları sayısız düşüncenin kesinlikle farkındayız” diyor.

Ayrıca Coinbase BTCnin bilançolarına eklenmesi söz konusu olduğunda şirketlerin “benzersiz endişelerini” anlayabilen bir “ortak” olarak reklamını yaptı.

Bitcoin Yatırımcı Düzeyinde FOMO Yarattı; Şimdi Şirket Düzeyinde FOMO Beklenebilir mi? 

Yine de diğer büyük şirketlerin Bitcoine büyük miktarlarda nakit akıtması biraz zaman alabilir.

Bu nedenle kurumsal yatırımlar Bitcoinin 2021deki yükselen fiyat hareketlerinin arkasındaki birincil faktör olsaydı Bitcoinin başka bir büyük artış görmesi biraz zaman alabilir. Sonuçta Tesla yatırımı Şubat ayının ikinci haftasında Bitcoinin 38 bin dolardan 50 bin doların üzerine çıkmasının arkasındaki nedensel faktör olarak büyük ölçüde gösterildi.

Ek olarak Square ve Microstrategy tarafından yapılan büyük BTC alımları bu hafta başlarında gerçekleşen büyük BTC piyasa düzeltmesinin sona ermesiyle ilişkilendirildi. Ancak bu şirketler bir sonraki Bitcoin fiyat düşüşü sırasında adım atmazlarsa ne olur?

Bunun bir sorun olmaması mümkündür. Money Pit televizyon programının eş sunucusu Dominic Frisby Stansberry Researche şunları söyledi: “Bitcoin yatırımcı düzeyinde FOMO yarattı; şimdi bunu  kurumsal düzeyde yapacak”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku