Yatırımcı Psikolojisine Dayalı Metrik Sinyal Veriyor: Analistten Kritik Bitcoin Yorumu

209

Tanınmış Bitcoin (BTC) yatırımcısı ve piyasa analisti Tuur Demeester, kısa süre önce 200.000’den fazla Twitter takipçilerine belirli bir piyasa duyarlılığı göstergesi hakkında hatırlatmalarda bulundu. Bitcoin fiyat eğilimlerini tahmin etmesiyle tanınan bir BTC Alpha fonu olan Adamant Capital’in kurucusu ise 100 günlük bir açgözlülük dönemi öngörüyor ve bu süre zarfında yatırımcı acelesi fiyatı tekrar yukarı çekebilir.

Tuur Demeester’ın Bitcoin (BTC) modeli hakkındaki analizi

Piyasa analisti Tuur Demeester’ın kullandığı modele göre, insan psikolojisini de göz önünde bulundurarak, Eylül ayında soğuma dönemine giren piyasa hissiyatının çok yakında dönmesi muhtemel. Açgözlülük hâkim olur ve önümüzdeki aylarda yatırımcı güvenini artırırsa, Bitcoin fiyatı daha da artabilir. Analist bu konuda şu yorumu yapıyor:

Bitcoin’in piyasa değerinin yüksek bir yüzdesi gerçekleşmemiş karlardan oluştuğunda, yatırımcıların açgözlü olduğu şeklinde yorumlanabilir. Fiyatlar düştükçe ve yatırımcılar muhtemelen daha korkulu hale geldikçe oran düşer. Gerçekleşmeyen kazanımlar gerçekleşmemiş kayıplara dönüştüğünde teslimiyet ve ilgisizlik aşamasına giriyoruz.

Bitcoin Blockchain tarafından sağlanan verileri kullanırken, Demeester’ın tahmini için uyguladığı model, Bitcoin koruyucularının davranışını keşfetmek için oluşturuldu. Model, Bitcoin’in bir değer deposu olarak birincil kullanım durumu ve yalnızca ikincil ödeme aracı olarak faydası göz önünde bulunduruyor. Ayrıca, tasarruf davranışındaki değişiklikleri ölçmenin arkasındaki metodoloji, büyük ölçüde bir bloğun Çıktı Miktarlarını almaya ve onu o bloğun Kayıt Süresi ile birleştirmeye dayanıyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi neyi gösteriyor?

Modelin geliştiricileri, “dolaşan her Bitcoin miktarını tarihsel bağlamına yerleştiren verileri” toplarken, Bitcoin tasarruf davranışındaki değişiklikleri ölçmek için “Göreceli Gerçekleşmemiş Kar/Zarar Oranı”nı kullanıyor. Model, her bir kripto paranın son hareket ettiği anda değerini değerlendirerek ve bu değerleri toplayarak, önce “Gerçekleşen Değeri” üretiyor. Ardından, Piyasa Değerinden Gerçekleşen Tavan Değeri çıkarılarak “Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (K&Z)” hesaplanıyor. Gerçekleşmemiş Kâr ve Zararın neden bölünmesi gerektiğini açıklayan model, geliştiricilere göre şöyle açıklanıyor:

Gerçekleşmemiş P&L ölçüsü, Bitcoin’deki toplam dolar kâr/zarar miktarını tahmin ediyor, ancak buna eşlik eden göreli değişimi açıkça filtrelemez.

Kripto pazarındaki hissi tahmin eden toplu bir metrik olan popüler Korku ve Açgözlülük Endeksi, açgözlülüğün çoktan başladığını gösteriyor. Endeks, diğerlerinin yanı sıra mevcut piyasa volatilitesini, hacmini, momentumunu ve sosyal medya davranışını içeren farklı kaynaklardan toplanan ve analiz edilen Bitcoin için günlük hissiyatı yansıtıyor. Bitcoin’in fiyatı yükseliyor ve yakın zamanda 52.000 doları geçti. Ancak tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) tekrar ulaşması için zamana ihtiyaç var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptoslate.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku