Analistlerin Bitcoin tahminleri genellikle yanlış çıkıyor… İşte nedenleri…

0 1

Bitcoin (BTC) fiyatı 2017de 19 bin doların üzerine çıktığından kripto analistleri bir sonraki tüm zamanların en yüksek veya en düşük tarih ve değeri üzerinde inanılmaz geniş bir fiyat tahminleri yelpazesi yayınladı.

Bazen bu tahminler derin temel ve teknik analizlere dayanırken bazen de hevesle verilen manşet dışı tahminlerden başka bir şey değillerdi.

Opsiyon piyasaları bir varlığın gelecekteki fiyatları için matematiksel olasılıklar da dahil olmak üzere borsacıların beklentileri hakkında faydalı bilgiler sağlar. Black & Scholes modelini kullanmak analistlerin tahminlerinin olasılığını daha iyi değerlendirmeyi sağlıyor.

Black & Scholes değerleme algoritması 1970lerin başından beri geleneksel varlıklar üzerindeki seçeneklerin fiyatlandırılmasının temelini oluşturuyor ve yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

Black & Scholes opsiyon fiyatlama modeli önemli hareketlerin olasılıklarını hafife alma eğiliminde olsa da kesin ve dikkatli tahminler sunuyor.

Hava tahminine benzer şekilde bir tahmine birkaç günden fazla bir süre eklemek hassasiyetini logaritmik bir oranla azaltır. Ayrıca modelin ikili bir sonucu tahmin etmesi gerektiği de düşünülmeli.

Uzmanların fiyat tahminleri genellikle sıradışı

Birçok analist cesur bir açıklama yapmak ve medyanın dikkatini çekmek için tahminlerini abartma eğilimindedir veya tahminleri çeşitli önyargı türlerine dayanıyor.

Kimse Peter Schiff gibi altın meraklısı birinin pozitif Bitcoin tahmini yapmasını beklemiyor ve aynı durum Stok-Akım modeli yazarı PlanBden düşüş tahmini için de söylenebilir.

Yatırımcıların sorması gereken soru Bitcoin opsiyon fiyatlamasına kıyasla bu tahminlerin tam olarak ne kadar uzakta olduğu? Dahası bizler bu analistleri ve uzman görüşlerini dikkate almalı mıyız?

Matematiksel olasılık seçeneklerini göz önünde bulundurun

Black & Scholes opsiyon fiyatlama modeli karmaşık olsa da kullanımı oldukça basittir.

Karmaşık hesaplamaları atlayarak seçenekler fiyatlandırmasına dayalı olarak her bir son kullanma tarihi için mevcut olasılıkları bulmak için Skew Analyticse başvurabilirsiniz.

En etkin seçenek ihtarlarının süresi her ayın son cuma günü sona erer. Daha önce açıklandığı gibi bu rakamlar temkinli görünecektir. Hem Ağustos hem de Eylül hareketleri Bitcoin fiyatının 9 bin doların üzerinde kalma olasılığının sadece yüzde 50sine işaret ediyor.

Matematiksel model böyle bir hedefin üzerindeki ve altındaki oranların hemen hemen aynı olduğunu belirttiğinden yüzde 50lik bir oran etkili bir şekilde tarafsızdır.

Buna karşılık Temmuz ayının sonundaki 8 bin 500 dolarlık olasılığı yüzde 76dır. Model daha çok kullanıldıkça daha güvenli hale geliyor bu yüzden iki haftadan fazla kalan sözleşmeler için seçeneklerin yüzde 90 artı oranlarını fiyatlandırması beklenmemeli.

Uzmanların tahminleri genellikle mantıksızdır

Analistlerin ve uzmanların tahminlerinin iyi olup olmadığını söylemek etmek için bu oranları dört temel girdi gerektiren Black & Scholes seçenekler modeline göre toplamak gerekiyor… Bunlar; cari fiyat tahmin bitiş tarihleri ve hareketlilik .

1 Kasım 2019’da Binancein kurucusu Changpeng Zhao BTCnin en kısa sürede 16 bin dolara ulaşacacağını açıkladı ama gerçek Bitcoin Fiyatı: 9 bin 130 dolar.

20 Kasım 2019’da Analist Willy Woo bir önceki yılın 3 bin 100 dolarlık düşük döngüsüne değindi ve Bitcoinin 12 bin 800 dolardan yüzde 71 oranında düşerek bir sonraki yarıya kadar 4.500 $ a düşebileceğini tahmin etti. O zamanlar pek olası görünmüyordu ve gerçek Bitcoin Fiyatı: 8 bin 100 dolar oldu

21 Kasım 2019’da Peter Schiff 1.000 dolar öngörüyordu. Gerçek farklıydı Bitcoin Fiyatı: 7 bin 600 dolar.

Mantıksal fiyatlandırması rehberlik sağlar ve bu bir kehanet değildir

Black & Scholes seçenek fiyatlandırmasından bir tahminin ne kadar olabileceğini anlamak için yararlı bir araç olabilir. Açık olan uzmanların tahminlerini abarttığı görülüyor bu da büyük medya yayınları aracılığıyla yayılan kötü analiz şeklinde büyük beklentilere ve yanlış bilgilere yol açıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku