Analistlere Göre Küresel Negatif Getirili Borçların Rekor Seviyeye Ulaşması Bitcoin Rallisini Nasıl Etkiliyor?

0 0

Bloomberg Barclays Küresel Negatif Getirili Borç Endeksinin piyasa değeri perşembe günü 18.04 trilyon dolara yükseldi. Söz konusu rakam şu ana kadar kaydedilen en yüksek seviyeyi belirliyor.

Son aylarda kurumlar ve yüksek net değerli yatırımcılar bir enflasyon koruması olarak Bitcoine giderek daha fazla yatırım yaptılar. Bu eğilimi göz önünde bulunduran makro ve piyasa analistleri rekor düzeydeki küresel borcu BTC için bir katalizör olarak tespit ediyor.

Doların İyileşmesine Rağmen Bitcoin Yükseliyor

Kısa vadede Bitcoinin fiyatı üzerinde doğrudan etkisi olabilecek üç temel makro faktör vardır. Bunlar ABD teşvik paketleri ABD Doları Endeksi ve negatif getirili küresel borçtur.

ABD yakın vadede yeni bir teşvik paketini onaylarsa riskli varlıkların toparlanmasına ve bu da Bitcoine fayda sağlayabilir. Ancak Dolar Endeksi aşıları çevreleyen iyimserlik ve seçim riskindeki düşüş nedeniyle yükselişte.

Dolar Endeksi yükseldiğinde altın ve Bitcoin gibi alternatif değer depoları düşme riski taşıyor. Dolayısıyla doların değeri yükselirse Bitcoinin ve altının dolara karşı değeri doğal olarak azalacaktır.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde doların toparlanmasına rağmen Bitcoin artıyor. Bu eğilim negatif getirili borçlardaki büyüme gibi pozitif makro faktörlerin potansiyel risklerden daha ağır bastığını gösteriyor.

Negatif getirili borcun hacmi

Weltte bir piyasa analisti olan Holger Zschaepitz negatif getirili borcun büyümesinin bir sonucu olarak Bitcoine olan kurumsal ilginin arttığını vurguladı ve şunları yazdı:

Negatif getirili borcun küresel hacmi 18.4 trilyon dolarlık yeni rekor seviyeye ulaştıkça kurumsal faiz arttıkça Bitcoin yeniden 19 bin doların üzerine çıktı. Hayat sigortası devi MassMutual Bitcoine 100 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı. “

Kurumsal Bitcoin talebindeki artış çeşitli piyasalarda açıkça görülüyor. Örneğin CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının açık pozisyonu Binancei geride bırakarak küresel piyasadaki en büyük ikinci piyasa haline geldi.

CME Bitcoin vadeli işlem piyasası öncelikle akredite ve kurumsal yatırımcılara göre tasarlandığından Bitcoin piyasasındaki kurumların ticaret faaliyetlerinin büyüdüğünü gösteriyor.

Sırada ne var?

Bitcoin daha büyük bir ralli görmek için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin doları geçmesi gereken kritik bir noktada.

Kasım ayından Aralık ayına kadar 20 bin dolar civarında büyük satış siparişleri vardı ve bu da BTCnin tüm zamanların en yüksek seviyesini sürekli olarak reddetmesine neden oldu.

Yakın vadede Bitcoinin temel hedefi güçlü hacimle 20 bin doları aşmak ve yığılmış satış baskısını kırmaktır. Aksi takdirde daha önce 20 bin dolarlık direnç seviyesini teklif eden balinalar başka bir yerde teklif vermeye çalışacağından daha büyük bir ralli olasılığı artar.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku