Analistlere Göre Bitcoin’de (BTC) 60.000 Dolar Yeni Zirvelerin Habercisi!

0 60

Bitcoin (BTC) boğaları nihayet lider kripto para birimini 60.000 dolar seviyesine taşımak için yeterli gücü bulmuş durumda. Analistler, zincir içi verileri referans alarak Bitcoin’in 60.000 dolara ulaşmasının yeni zirvelerin habercisi olduğunu söylüyor.

Bitcoin, 9 Mart’ta 50.000 doların üzerine çıktığından bu yana, fiyattaki her düşüş kurumsal yatırımcılar tarafından satın aldı. Öte yandan Bitcoin balinalarının hakimiyetinde de son birkaç aydır büyüme yaşandığı görülüyor. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Gelin daha yakından bakalım.

Bitcoin Fiyatı için Sırada Ne Var?

Jarvis Labs analistlerinden Ben Lilly’nin yakın tarihli raporunda geçen haftaki Bitcoin fiyat hareketlerinin “iki adım ileri, bir adım geri” niteliğinde ve fiyat artışına yüzde 5’lik dört dezavantaj eşlik ediyor. Lilly’ye göre, Bitcoin’in fiyat hareketi sağlıklı kar almanın iyi bir işareti çünkü dik çıkışlar yalnızca tüm zamanların en yüksek seviyelerinin kırıldığında sağlıklıdır, aksi takdirde fiyatın son tepesini aradığına yorumlanır.

Analist, fiyatın nereye gidebileceğini daha iyi anlamak için, 100 ila 1.000 BTC tutan cüzdanların analizinden hareketle, söz konusu cüzdanlarda 28 Şubat’ta yaklaşık 63.000 BTC tutulduğunu, cüzdan sahiplerinin o tarihlerdeki düşüşten bu yana yeni zirve beklentisiyle birikim yaptığını işaret ediyor. Lilly’ye göre, 2017’deki mega ralliyi en iyi öngörenler bu cüzdan sınıfı oldu.

Lilly’nin ele aldığı bir diğer yükseliş göstergesi, BTC fiyatının 20.000 doları kırmasından bu yana meydana gelen ve o zamandan bu yana hız kaybetmeyen agresif birikim aşaması. Analist, “Bu kadar agresif birikim aşamasını en son Ağustos 2017’de gördük. Bu piyasa döngüsünün zirvesi dört ay daha görülmeyebilir.”

Lilly ayrıca, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra ara sıra düşüşler görmesine neredeyse alışık olunmasına rağmen, yükseliş trendini değiştirmek için çok bir anlam ifade etmediğini şu sözlerle açıklıyor: “Dolayısıyla, bu grafiklerle ne söylemeye çalıştığımız konusunda herhangi bir karışıklığı önlemek için… Bitcoin’in daha gidecek yolu var. Dirençleri kırmaya karar verirse, yoluna devam eder.”

Borsalardaki Bitcoin Çıkışları Yükseliş Beklentisini Destekliyor

Decentrader kurucu ortağı Philip Swift’in yakın tarihli raporu, son birkaç ayda borsalardaki Bitcoin çıkışlarına işaret ederek Lilly’nin yükseliş beklentisini destekliyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi Coinbase ve Bitstamp’in cüzdanlarındaki BTC miktarında 2020 yılının Aralık ayının ortasından bu yana kayda değer düşüş görüldü.

Rapor, borsa cüzdanlarındaki BTC miktarının düşmesinin “soğuk depoda tutmak için Bitcoin’i borsalardan çıkaran kişi ve kurumlar tarafından yönlendirildiğini” vurguluyor. Bu da, piyasaya hızlı bir şekilde satış yapmak için mevcut olan likit arzın azaldığı ve hızlı bir satışın gelmesinin önüne geçiyor.

Swift, borsalardan çekilen büyük miktardaki BTC’nin WBTC’ye dönüştürüldüğünü ve DeFi protokollerine taşındığını da not ediyor. Bu, token’ların dolaşımdan tamamen çıkmadığı ve soğuk depoya taşınmadığı için likiditenin gerçekten azalmadığı anlamına geldiğinden yükseliş beklentisini bir nebze de olsun olumsuz yönde etkiliyor.

Decentrader tarafından tartışılan bir başka ilginç sinyal ise Bitcoin’in üç veya daha fazla yıl boyunca HODL edenlerle karşılaştırıldığında bir ila iki yıl boyunca HODL arasındaki karşılaştırma. Son haftalarda, yatırımcıların üç yıldan az bir süredir tuttuğu BTC, ‘kısa vadeli’ sahipleri kar almaya başladıkça satılmaya başladı. Bu seviyeler düşerken, üç yıldan fazla süredir elinde BTC olan Bitcoin yatırımcıları aslında son zamanlarda birikim yapmaya başlamış durumda. Swift’e göre bu, mevcut boğa döngüsünde “Bitcoin fiyatının büyük olasılıkla çok daha fazla yükseleceğine” işaret ediyor.

Swift, yukarıdaki grafiği işaret ederek, “Grafiğe bakıldığında, bu HODL çizgilerinin benzer şekilde davrandığı önceki 2017 döngüsüyle nerede karşılaştırıldığımızı görmek mümkün. Bize göre döngünün yaklaşık yarısına yaklaşıyor.” diyor.

ExoAlpha’nın Baş Yatırım Sorumlusu David Lifchitz’e göre, 22 Şubat ile 11 Mart arasındaki Bitcoin fiyat hareketi, teknik analize göre yükseliş modeli olan klasik fincal kulp formasyonu oluşumunu oluşturuyor gibi görünüyor. Lifchitz, 11 Mart’ta yaşanan fiyat düşüşünün, 45.000 dolardan 57.000 dolara yüzde 10’luk kazançtan para kazananlar tarafından fincanın zirvesini temsil ettiğini açıkladı.

Lifchitz’e göre, 52.000 doların altına olmayan hafif bir geri çekilme ve geri yükseliş, fincanın kulbunu oluşturacak. Fincanın kulpunun (58.000 dolar) üzerindeki kırılma, Bitcoin fiyatında bir başka artış için kapıyı aralayacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku