Analistler: Hafta Sonundaki Bitcoin Rallisinin Arkasında Bu 3 Neden Var! 

0 0

Bitcoin için mükemmel bir hafta sonu oldu. 2 Ocakın erken saatlerinde 30 bin doları geçerek öğleden sonra 31 bin doları ve 32 bin doları aşarak akşamın erken saatlerinde 33 bin dolara ulaştı. Kısa bir süre sonra 34 bin doları geçerek şu anki en yüksek seviyesi olan 34.608 dolara ulaşmayı başardı.

Analistler bu hızlı haftasonu rallisini üç şeye bağladı: Perakende yatırımcılar kurumsal yatırımcılar ve kar peşinde koşan bir tüccar ordusu oluşturan tek bir balina ticareti.

Perakende Yatırımcılar

Kripto fonu Arcane Assetsin CIOsu Eric Wall basına verdiği demeçte “Sonunda Bitcoine perakende ilgi görmeye başladık” dedi. Google Trends verilerine göre Bitcoin için arama hacmi tavan yaptı ve “son 20 bin dolarlık zirveden bu yana ilk kez böyle bir şey gördük.”

 Wall diğer uzmanlar gibi perakende yatırımcıların hafta sonundaki ralliyi tetikleyen faktörlerden biri olduğunu söyledi.

Simplexin CEOsu ve kurucusu Nimrod Lehavi de “perakende yatırımcılar arasında artan talep” gözlemledi.

Ancak perakende yatırımcıları Bitcoinin bu hafta sonu yükselişinin yalnızca bir kısmını açıklıyor. Lehavinin perakende müşterileri paralarının yüzde 90ını Bitcoine harcıyordu. Bu hafta sonu bu oran yüzde 50ye düştü; yatırımcılar Tether ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin ve ETH ile giderek daha fazla ilgileniyor.

 Kurumsal Para

Kurumsal yatırımcılar 2020nin son çeyreğinde Bitcoin fiyatını yukarı çeken etkenlerden biri oldu.

 Eski Beyaz Saray İletişim Direktörü Anthony Scaramuccinin hedge fonu örneğin Pazartesi günü büyük bir Bitcoin Fonu açacak ve MicroStrategy CEOsu Michael Saylorun daha az Bitcoin satın alma planı yok.

Analistlere göre kurumsal yatırımcıların talebi bu hafta sonu Bitcoinin fiyatının artmasına yardımcı oldu.

Singapurlu ticaret şirketi QCP Capitalin kurucusu ve ortağı Joshua Ho bu hafta sonunun yükselişini “her taraftan gelen sürekli kurumsal ilgiye” bağlıyor.

Onun mantığı kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın almaya çok hevesli oldukları ki bu da doğal olarak fiyatı artırıyor.

Wall fiyat artışının kurumsal yatırımcıların fonlarını uzun vadeli saklama kasalarına çekerek perakende tüccarlar için mevcut Bitcoin sayısını azaltmasının bir sonucu olabileceğini söyledi.

Glassnodeun yakın tarihli bir raporu tüccarlar için Bitcoinin sadece yüzde 22sinin kaldığı sonucuna vardı çünkü kurumsal yatırımcılar mevcut Bitcoinin çoğunu halihazırda kapmış talebi artırmış ve boğa koşusunu daha da körüklemiştir.

 Yine de çoğu kurumsal yatırımcının kesinlikle kayak gezilerini ve hafta sonu tatillerini kripto para ticaretine tercih edeceği bir Cumartesi günü fiyat neden bu kadar aniden yükselsin ki?

TradingView genel müdürü Pierce Crosby yılın başında hacim artışlarının nakit ağırlıklı hazinelere ve varlık yöneticilerinin 2021 için bilanço defterlerinin yeniden dengelemesine bağlı olduğunu söyledi.

Crosby: “Bazıları kripto paraya yüzde 1 bile ayırmaya karar verirken alıcılar ve satıcılar arasında yakın vadede büyük bir dengesizlik olacak” dedi.

Algo-Tüccarlar Hareketliliği 

Algoritmik ticaret bir borsada finansal menkul kıymet satın alma veya satma kararlarını vermek için matematiksel modeller ve insan gözetimi ile birlikte karmaşık formülleri kullanır. Algoritmik tüccarlar genellikle bir firmanın saniyede on binlerce işlem yapmasını sağlayabilen yüksek frekanslı ticaret teknolojisinden yararlanır.

Hafta sonu perakende yatırımcılar ve algo-tüccarlar çılgına döndü; Pazartesi geldiğinde kurumsal yatırımcılar piyasayı düzeltir. Ho “Büyük satıcıların tekrar geldiği zamanla ilgili bir soru.” dedi.

Ho bugün erken saatlerde bir Coinbase Pro cüzdanından 1.15 milyar dolarlık ani bir çekilmenin tüccarları Bitcoin satın almaya tetikleyebileceğini söyledi. Tüccarlar birisi yükselen bir piyasadan  yararlanmak için büyük miktarda Bitcoin taşıdığında hızlıca alım satım yapar.

Satın almanın niteliği bilinmemektedir. Ho “Büyük çıkış muhtemelen henüz duyurulmamış büyük bir satın alma işleminin gerçekleştiğini gösteriyor” dedi Wall ise iç cüzdanlar arasındaki fonların etrafında bir değişim olabileceğini söyledi.

Her iki durumda da tüccarları kızdırdı ve piyasayı pompaladı.

Sırada Ne Var?

Crosby hafta sonu rallisinin tarihsel olarak hafta içine göre çok daha yüksek olması nedeniyle fiyatın artmaya devam etmesini bekliyor. “Bu hafta sonu farklı değil.” dedi.

Bir düzeltme olabilir.

Ancak düzeltme ne kadar büyük olacak bu gerçekleşmeli mi? Wall “Bu konuda henüz bir korkum yok. Ralli devam edecek gibi görünüyor. Birinci ve ikinci çeyrekte bu fiyatın iki katına ulaşmak mümkün.” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku