Analistler 2021 in Birinci Çeyreğinde Bitcoin den (BTC) Ne Bekliyorlar? 

0 0

2021 yeni başladı ve Bitcoin rekor yüksek fiyatları kırmaya devam ediyor. Coinbase ve diğer ticaret platformlarına giren BTClerin seviyelerini artırdıklarından kurumsal yatırımcıların katılımı çok önemlidir. Analistler yaşanan ani fiyat artışından ötürü şaşkına döndü bu noktada lider kripto para birimi 40 bin dolara ulaşmayı başarırsa veya balinalar fiyatı patlatarak kar elde etmeye karar verirse birkaç sürpriz olabilir.

An itibariyle Bitcoin son 24 saatte yüzde 9.92 karla 34.034 dolardan işlem gördü. Haftalık ve aylık grafiklerde BTC sırasıyla yüzde 21.80 ve yüzde 65.92 kazançlar kaydetti. Piyasa değeri 600 milyar dolara yakın.

Bir Trilyon Dolarlık Bitcoin Piyasa Değeri Mümkün mü?

“Bir Altcoin Tüccarının El Kitabı”  adlı kitabın yazarı olan analist Nik Patel kripto para birimi 2017de önceki yükseliş döngüsündeki gibi davranırsa Bitcoinin fiyatının 47 bin dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.  

 Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi Bitcoin yükselmeye devam edebilir ve ardından hedef fiyata yükseliş eğilimini sürdürmeden önce 29 bin dolar seviyesindeki destek alanına yüzde 39 düşüş gösterebilir. Patel 360 bin doların yukarı doğru eğrinin ve direnç kanalının birleştiği bir fiyat olduğuna inanıyor ancak bu fiyata “yaklaşırsak çok şaşıracağını” ekledi.

Fundstrat Global Advisors kurucu ortağı Thomas Lee Bitcoinin fiyatının 2021 yılına kadar üç katına çıkmasını bekliyor. Kripto para biriminin fiyatı için 30 bin doları temel alan Lee yıl sonuna kadar BTCnin iki faktörün etkisiyle 90 bin dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Lee bu iki faktörü ABD dolarının değer kaybetmesi ve BTCnin genç nesiller tarafından benimsenmesi olarak sıraladı. 

Yatırımcıların hala borsadaki gelişmeleri takip etmesi gerekiyor. Lee bu piyasa çökerse BTCnin de çökeceğini belirtiyor. Lee’nin tahminine yanıt olarak Kraken’ın yöneticisi Dan Held bunu “çok düşük bir ihtimal” olarak nitelendirdi ve kripto piyasasının bir “süper döngü” içinde olduğunu düşünüyor.

2017den farklı olarak Bitcoinin dijital altın olarak anlatımı Covid-19 kaynaklı ekonomik kriz ve kurumsal yatırımcıların katılımı kripto piyasasında “yeni bir dönemi” ortaya çıkardı ve bu yeni dönem devam edecek.

Held BTCnin normal bir iniş-çıkışlı piyasadan geçtiğini ve benimsemenin dünya nüfusunun yüzde 1ine ulaşması durumunda 100 bin doların ötesine geçebileceği gerçeğini reddediyor. Held şu soruyu sordu ve şöyle yanıtladı: 

“Kurumlar tarafından yönetilen 100 trilyon doların bir kısmı serveti korumak için Bitcoine aktığında ne olur? Kesinlikle 20 bin dolardan 100 bin dolara çıkmayacak. 20 bin dolardan 1 milyon dolara geçebilir ve daha sonra yalnızca daha küçük döngülere sahip olabilir. Bu son büyük döngülerden biri olabilir.”

Ecoinometrics 2021e kadar geçerliliğini sürdürmesi beklenen Bitcoin rallisinin arkasındaki ana faktörleri belirledi. Birincisi 2020 yarılanmasına bağlı olarak BTC arzındaki azalmanın yarattığı etki. İkincisi BTC’nin piyasa değeri hala “bir değer deposu olarak doğasına göre nispeten küçüktür”.

Bu benimsemenin hala erken aşamalarda olduğunu ve artması için geniş bir marjla fiyatı yeni zirvelere taşıdığını gösteriyor. Ecoinometrics BTCnin piyasa değerinin bir trilyon ve hatta 10 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor:

“O seviyelere varmak  için uzun bir yol var bu yüzden yeterince uzun bir yatırım ufku tutarsanız Bitcoinin daha iyi performans göstermeye devam edeceğini bekleyebilirsiniz.”

Hikayenin ana fikri: Sesten dikkatiniz dağılmasın gözlerinizi ufukta tutun ve daha yükseklere erişmek için oturakları üst üste yığmaya devam edin.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku