Analist PlanB’den Kritik Bitcoin Yorumu: Ayı Piyasası!

2.094

Kripto piyasası gün içinde Bitcoin ve altcoin’lerin çoğunluğu çift haneli sayılarda değer kaybetmesiyle altı aydaki en kötü gününü kaydediyor. Kripto piyasası kargaşası, son 24 saat içinde 2,5 milyar doların üzerinde kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edilmesiyle 15 ayın en büyük tasfiyesini yaşadı. Genel piyasa değeri yaklaşık yüzde 20 düşerek birkaç saat içinde 500 milyar dolar kaybetti.

Kripto piyasası çökerken, yatırımcılar regülasyon çağrısında bulunuyor

Uzmanlar, piyasa hissiyatını tersine çeviren kripto piyasası çöküşünün bir dizi faktör tarafından tetiklendiğini düşünüyor. Yeni COVID varyantı Omicron’un geleneksel pazarda yarattığı korkular Bitcoin ve pek çok altcoin’in çöküşündeki birincil neden olarak görülüyor. Piyasa analistleri ayrıca kripto piyasası çöküşünü etkileyen diğer faktörler olarak borsalardaki kaldıraçlı pozisyonlara ve yüksek fonlama oranlarına işaret ediyor. Kripto fonlama oranları tekrar negatife dönerken çoğu kişi, piyasanın çoğunluğu düşükten işlem görse bile bunun yükseliş işareti olduğuna inanıyor.

Birçok Bitcoin ve altcoin yatırımcısı ayrıca ABD’deki kripto düzenlemeleri için son zamanlarda yapılan baskıya inanarak kripto piyasasında katı politikalar yapılması çağrısında bulunuyor. Yatırımcılar özellikle de son çöküşte önemli bir rol oynadığını düşündükleri stablecoin’lerin düzenlenmesini talep ediyor. Kongre, 8 Aralık’ta Coinbase, FTX gibi en iyi kripto platformlarından CEO’ların ifade verecekleri ve ilerici düzenlemeler için lobi yapmaya çalışacakları bir oturum düzenleyecek.

PlanB, Bitcoin (BTC)’deki çöküşü 2017 boğa döngüsü ile karşılaştırıyor

Büyük fiyat artışlarının ve hatta yeni tüm zamanların en yüksek seviyelerinin kaydedildiği ekim ayının ardından, kripto uzmanları yılın son çeyreğinde de yükselişin devam edeceğini tahmin ediyordu. Ancak aralık ayının başlangıcı aksini gösteriyor. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, bir buçuk ayın ardından yeniden “Aşırı Korku” seviyesine düştü. Kripto piyasası şu anda düşüş eğiliminde olsa da piyasa analistleri henüz bir piyasa zirvesine ulaşmadığımıza inanıyor.

Kriptoarena.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere, Bitcoin’in stoktan akışa modelinin mucidi PlanB yıl sonuna kadar 100 bin dolarlık bir Bitcoin fiyat tahmini vermişti. Lider kripto para birimi Bitcoin, bugünkü piyasa çöküşünde yaklaşık yüzde 12,90 oranında düşüş ile 48 bin dolar civarında işlem görüyor. Öte yandan popüler bir kripto analisti olan Plan B, kripto piyasasının boğaları geri kazanmadan önce kaybı özümseyeceğine işaret etmek için 2017 boğa döngüsü grafiğini paylaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku