ABD’li Bitcoin Yatırımcıları Endişeli! İşte Kritik Gelişme!

936

Yakın zamanda imzalanan 1,2 trilyon dolarlık altyapı yasa tasarısı, 10.000 dolar veya daha fazla kripto ödemelerini IRS Form 8300 kapsamında rapor edilebilir hale getiriyor. İşletmelerin uygun bir ödeme aldıktan sonra 15 gün içinde doldurması gereken form, yalnızca nakit için geçerli olacak. Vergi ve uyumluluk uzmanları, yeni bir yatırımcı tanımının kripto şirketlerini nasıl etkileyeceğini, Bitcoin ve diğer kriptoları ödeme olarak kabul eden herhangi bir şirket için tartışmasız daha geniş kapsamlı bir değişiklik olan şeyden uzaklaştırdığını söylüyor. Kriptoarena.com olarak bu gelişmenin yatırımcıları nasıl etkileyebileceğini inceliyoruz.

Uzmanlara göre kripto madencilerinin yeni yasa tasarısına uygun hareket etmesi neredeyse imkansız

Yakın zamanda imzalanan 1,2 trilyon dolarlık altyapı paketine göre, kullanıcılar vergi bilgisi vermeden 10.000 doların üzerindeki herhangi bir ödeme için kripto kullanamayacaklar. Yasa tasarısındaki yeni kurallara göre, yeni bir şey satın almak,, bir işletmeden diğerine para aktarmak veya hatta 10.000 doları aşan bir faturayı Bitcoin veya başka bir kripto para ile birkaç taksitte ödemek, müşterinin vergi bilgisi vermesini gerektiren senaryolar haline gelebilir. Kriptonun kişisel bilgileri paylaşmaya gerek kalmadan kolayca hareket edebilmesi, yalnızca küçük işlemler için geçerli olacak ve potansiyel olarak bir kişinin adını ve adresini kripto cüzdanına bağlayan bir kayıt olacak.

Tasarıya göre kripto madencilerinden donanım satıcılarına kadar herkes vergi bilgilerini toplamaktan ve IRS Form 1099-B’yi doldurmaktan sorumlu olacak. Ancak bu kişilerin veya şirketlerin birçoğu teknik olarak kullanıcılardan vergi bilgisi toplayamıyor. Örneğin, Bitcoin madencilerinin, işlemleri bir Blockchain’in halka açık defterine eklenmeden önce doğrulaması gerekiyor. Ancak doğrulamaları gereken bilgiler yalnızca her ödeme için para gönderen ve alan cüzdanları gösteriyor. Madencilerin 1099-B raporlama şartını yerine getirmeleri durumunda, vergi bilgilerini toplamak için her işleme bağlı olan her kişiyi takip etmeleri gerekecek. Blockchain Association’ın politika başkanı Jake Chervinsky, tasarı oylanmadan önce bir tweet’te konuya ilişkin olarak şunları dile getiriyor:

Madenciler gibi gözetim altında olmayan aktörlerin Form 1099’ları doldurmak için ihtiyaç duydukları bilgileri almaları tam anlamıyla imkânsız. Uygulamada bu, ABD’de madenciliğin fiilen yasaklanması anlamına gelebilir.

Bitcoin ve diğer kripto paralarla büyük ödemeler yapan şirketler endişeli

Senatör Ted Cruz, kripto endüstrisinin “boğulmasına ve yurtdışına sürülmesine” neden olabileceğini söyleyerek yatırımcı dilini tamamen kaldırmayı amaçlıyor. Bu arada, Senatör Cynthia Lummis ve Ron Wyden, Blockchain doğrulayıcılarını, gözetim dışı donanım ve yazılım satıcılarını ve geliştiricileri yeni “yatırımcı” tanımından muaf tutmak amacıyla dili değiştirmek için tekrar bir araya geldi. Yatırımcı tanımı Blockchain uyumluluk şirketi Gilded için pek önemli görünmüyor. Çünkü yazılımları gözetim altında değil ve hatta müşteriler için fon tutmuyorlar. Gilded CEO’su Hildebrand Bitcoin ve genel kripto para piyasasını olumsuz etkileyen bu gelişme hakkında şu ifadeleri kullanıyor:

Geleneksel finans dünyasına bakıldığında, bunun için halihazırda prosedürleri var. Herkes bir banka kullandığı için, bankalar tüm vergi bilgilerinin toplanmasıyla ilgilenir. Yani bunun yapmanız gereken bir şey olduğunun farkında bile değilsiniz. Kripto para birimleri ile olan fark, artık ortada bankanın olmadığı yerlerde eşler arası işlemler yapma yeteneğine sahip olmanızdır. Peki bu durumda uygunluk şartını kim karşılıyor?

Büyük kripto ödemelerinin nakit gibi ele alınması konusundaki endişe, geleneksel muhasebe çevrelerinde de şaşırtıyor. Ernst and Young’ın ticari vergi danışmanlığı uygulamasının bir ortağı olan Debbie Pflieger, müşterilerinden benzer duygular duyduğunu belirtiyor. Kripto firması müşterilerinin çoğunun yeni yasaya göre yatırımcı olarak kabul edileceğini söyledi. Onlar için önlerindeki yol, 2024 vergi yılı için değişiklikler yürürlüğe girmeden önce Hazine’nin kural koyma sürecinde aktif bir rol almayı içeriyor. Pflieger neredeyse tüm vergi kanunu değişikliklerinin, Hazine tarafından ayrıştırılmadan önce belirsiz bir dil olarak başladığını belirtiyor. Pflieger ayrıca etkilenecek şirketlerin, Bitcoin veya diğer kripto paralarla yapılan büyük ödemelerini nakit olarak değerlendirmeye başlaması gerekecek olanlardan çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Decrypt.co/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku