Analist e göre 2020 boğa koşusu yeni başlıyor… İşte nedeni!

0 0

2013ün sonundaki zirveden bu yana Bitcoinin performansının hatıralarını geri getiren eski bir grafik eğer tarih tekerrür ederse kripto para biriminin yakın gelecekte devasa bir ralli yapabileceğini işaret ediyor.

Geçmiş gelecekteki performansın bir göstergesi değildir ancak özellikle de bitcoinin fiyatı ve geçmişte nasıl performans gösterdiği söz konusu olduğunda tarihe bakmak kesinlikle ilginçtir

Popüler bir kripto savunucusu ve grafikçisi tarafından ortaya atılan bir benzerlik BTCnin fiyatının henüz zirveye ulaşmaktan çok uzak olduğunu ve devasa bir yükseliş döngüsü gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı: 2013 ve şimdi

Tanınmış kripto para savunucusu CryptoBull BTCnin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.160 dolara ulaştığı 2013 yılının sonundaki Bitcoin fiyat performansı ve Aralık 2017de yaklaşık 20.000 $ lık şu anki en yüksek seviyesine ulaştığı seviye arasında ilginç bir karşılaştırma yaptı.

İlginç olan bu zirvelerden sonraki dönem

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi 2013ün zirvesinden sonra BTC bir yıldan fazla süren uzun süreli bir düşüşe geçti. Fiyat bir tür dip bulduğu ve o yılın Eylül ayına kadar nispeten dar bir aralıkta işlem gördüğü Ocak 2015e kadar sürekli olarak düşüyordu. Bu piyasanın tersine döndüğü ve BTCnin artmaya başladığı zamandı. Bu hareket Haziran 2016da BTCnin yeniden takip edilmeden önce 780 $ a ulaştığı zamandan yaklaşık bir yıl sonra doruğa ulaştı. Nihayetinde yol boyunca çok sayıda iniş ve çıkış olmasına rağmen BTC Aralık 2017de mevcut  tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

O andan itibaren 2014te olduğu gibi bir yıldan uzun süren uzun bir ayı piyasası oldu. Fiyat Aralık 2017de yaklaşık 3.100 dolara düştü ve ertesi yılın ikinci çeyreği düşüş eğiliminde bir tersine dönmesine neden oldu.

Bitcoin Haziran 2019da yaklaşık 14.000 $ a ulaştı-tıpkı 2016da zirveye ulaştığı ve düşmeye başladığı gibi – yine benzer şekilde. Şimdi eğer bu tarihsel görünüm gelecekteki gelişmeler için bir gösterge olarak hizmet edecekse mevcut yükseliş rallisinin sonuna yaklaşmadığını gösterir.

Aslında son yarılanmadan sadece birkaç ay sonra olduğumuz göz önüne alındığında grafikler mevcut boğa koşusunun bir sonraki yıl uzayabileceğini ve mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesini büyük ölçüde aşabileceğini gösteriyor.

Diğer faktörler

Yukarıdakilerin hepsinin fiyat performansından başka hiçbir şeyi hesaba katmadığını ve bu davranışı haklı çıkarmak söz konusu olduğunda birçok faktörün devreye girdiğini belirtmek gerekir.

Günümüze kıyasla bu sefer özellikle farklı olan bir şey araştırmacıların genel farkındalığı ve kurumların ve daha büyük oyuncuların piyasadaki katılımıdır.

Mevcut fikir birliği devam eden rallinin perakende katılımından ziyade büyük ölçüde kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendirildiği yönünde. Sözde “akıllı para” ile Bitcoin satın alan sıradan insanlar arasındaki temel fark birincisinin ikincisine kıyasla net bir vizyonla yatırım yapma eğiliminde olmasıdır.

Bu teorik olarak ralliyi uzatabilir ancak aynı zamanda tarihsel olarak belirleyici bir faktör olan Bitcoinin aşırı oynaklığını dikkate almak da çok önemlidir.

Bütün bunlar düşünüldüğünde fiyatın gelecekte nasıl gelişeceğini ve en son artışların sadece başlangıç ​​olup olmadığını görmek ilginç olacaktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku