Analist: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Doğru İlerliyor!

207

Altın fiyatları, gün içi alım satım hareketinin erken saatlerinde bir miktar pozitif ivme kazanarak önceki gün ulaştığı üç haftanın en düşük seviyesinden uzaklaştı. XAU/USD, Avrupa seansına doğru alış tonunu koruyarak en son 1.800 dolarlık seviyenin hemen altında işlem görüyor. Avrupa’da artan COVID-19 vaka sayısı ve karantina önlemlerinin yeniden uygulanması konusundaki endişeler, güvenli liman olan altına bir miktar destek veren önemli bir faktör olarak görülüyor. Değerli metalin fiyatını etkileyen bu faktörleri inceleyen deneyimli analist Anil Panchal konuya ilişkin tahminlerini sunuyor.

Fed’in faiz artırımına yönelik beklentiler altın fiyatları için baskı oluşturuyor

Piyasalar, inatla yüksek enflasyonist baskıya ilişkin endişeler arasında Temmuz 2022’ye kadar nihai bir Fed faiz artışı hamlesi olasılığını fiyatlıyor. Ayrıca, Fed fon vadeli işlemleri, Kasım ayına kadar başka bir zam olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Jerome Powell’ın pazartesi günü Fed başkanlığına yeniden aday gösterilmesinin ardından piyasa bahisleri daha da arttı. Fed’in erken politika sıkılaştırmasına yönelik beklentilere ilişkin artan piyasa kabulü, doların 16 ayın zirvesi yakınında sabit kalmasına yardımcı oldu. Deneyimli analist Anil Panchal’a göre bu durum altın fiyatları için direnç olarak hareket etmeli ve boğa eğillimli trader’lar biraz daha temkinli olmalı. Bu nedenle, 1.877 dolarlık bölgeden son geri çekilmenin veya geçen hafta ulaşılan birkaç ayın en yüksek seviyesinin seyrini sürdürdüğünü teyit etmeden önce güçlü bir devam satın alımını beklemek ihtiyatlı olacak.

Değerli metalin fiyatlarını 200-DMA’nın altına çeken dört günlük bir düşüş trendinin ardından, en geç 1.790 dolar civarında, üç haftanın en düşük seviyesi civarında seyrediyor. Bununla birlikte, daha güçlü getiriler ve Fed’in faiz artırımı umutları, çarşamba günkü Asya seansının başlarındaki son hareketsizliğe rağmen altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın Fed Başkanı ve Başkan Yardımcısı görevine aday göstermesi, piyasanın faiz artırımına yönelik moralini yükseltiyor. Aynı durum, ABD 10 yıllık Hazine getirilerinin ve ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) çok günlü zirveyi yenilemesine yardımcı oldu. ABD enflasyon beklentileri ve Euro Bölgesi’ndeki taze covid dalgasına ilişkin endişeler de tahvil getirilerini ve doları olumlu etkiliyor. Powell ve Clarida’nın para politikasının sıkılaştırılmasına ilişkin ihtiyatlı iyimser görüşleri göz önüne alındığında, Fed’in faiz artırımlarına daha hızlı yöneleceği umutları ek destek kazanarak hazine getirileri ve DXY’yi destekliyor. Bununla birlikte, karışık ABD PMI’ları altının daha sonra sıçramasını tetikleyen etkenler arasında gösteriliyor.

Analiste göre altını bekleyen seviyeler neler?

Sarı metalin ayıları, iki aydaki en güçlü düşüş MACD sinyallerinin ortasında dizginleri 200 DMA’nın altında tutuyor. Eylül sonundan itibaren altın fiyatları 1.780 dolar civarında yukarı eğimli bir destek hattını hedefleyen daha fazla aşağı yönlü yönü gösteriyor. Bununla birlikte, Panchal’a göre, Ağustos-Kasım dönemindeki yüzde 61.8 Fibonacci düzelmesi (Fibo.) ve ağustos başından itibaren sırasıyla 1.760 dolar ve 1.755 dolarlık bir trend çizgisi desteği, RSI çizgisi aşırı satım bölgesine daha hızlı bir şekilde düşerken, daha sonra kıymetli metalin ayılarına meydan okuyabilir.

Kriptoarena.com sıklıkla analizlerine başvurduğumuz Anil Panchal, düzeltici geri çekilmenin, kısa vadeli alıcıları ikna etmek için 200-DMA seviyesi olan 1,792 doların üzerinde kalması ve aynı zamanda yüzde 38.2 Fibo’yu 1.805 dolar civarında geçmesi gerektiğini ifade ediyor. Buna rağmen, Temmuz ve Eylül aylarında 1.834 dolar civarında işaretlenen altın fiyatları için olan zirveler, değerli metalin boğaların için aşılması zor bir hedef sunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku