featured

Altın Fiyatı Haftalık Tahmini: Bu Seviyeler Beklenebilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı yedi günlük yükseliş trendini yakalarken, son günlerin en düşük seviyesi civarında baskı yapan beş ayın en yüksek seviyesinde sakinleşiyor. Piyasa hissiyatı, ABD enflasyonu ve teşvikine ilişkin karışık endişeler arasında geriliyor. Ayrıca Çin Merkez Bankası (PBOC) hamleleri riskli bir havayı destekliyor. Deneyimli analist Anil Panchal, piyasalarda durum böyleyken değerli metalin bu hafta hangi seviyelerde olabileceğini tahmin ediyor.

Altın fiyatı enflasyon korkularından yararlanıyor, alıcılar kontrolü elinde tutmak istiyor

Kıymetli metal, bu pazartesi günü ulaşmış olduğu beş ayın en yüksek seviyesinden bir miktar gerilerken Avrupa seansının başlarında savunmada kaldı. Altın fiyatı, şimdilik, art arda yedi günlük kayıp serisini kırmış görünüyor. En son, 1,855 dolar seviyesinin hemen üzerinde, günlük işlem aralığının alt sınırına yakın seyrediyordu. Analist Anil Panchal’a göre fiyattaki düşüş, yalnızca, sarı metal üzerinde ağırlık yaratma eğiliminde olan Fed’in erken bir politika sıkılaştırmasına yönelik güçlü beklentilerin ortasında bir miktar kar elde etmesine bağlanabilir. Bununla birlikte, faktörlerin bir kombinasyonu değerli metalin fiyatlarına bir miktar destek vermeye devam etmeli ve düşüş eğilimi gösteren trader’lar için temkinli olmayı garanti ediyor. Bunun dışında, hâkim olan temkinli piyasa havası, güvenli liman olan değerli metalin aşağı yönlü hareketini daha da sınırlayabilir.

Analist Panchal’a göre bu sebeple, son iki hafta içinde tanık olunan son olumlu hareketin gücünün tükendiğini doğrulamadan önce güçlü bir satış takibi beklemek daha ihtiyatlı olacak. Trader’lar, altın fiyatı çevresinde bazı kısa vadeli fırsatları yakalamak için ABD tahvil getirilerinden ve daha geniş piyasa riski duyarlılığından ipuçları alacaklar. ABD Dolar Endeksi (DXY) gün içinde %0.11 düşerken, Cuma günkü geri çekilmesini Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyelerinden sürdürüyor. Aynı çizgide, altının güvenli liman talebini azaltan ılımlı pozitif piyasa hissiyatı da bulunuyor. Piyasadaki hareketlerin arkasında, ABD teşvikleri ve enflasyonuna ilişkin karışık endişelerin yanı sıra, cuma günkü şaşırtıcı derecede olumsuz olan Michigan Tüketici Duyarlılığı verilerinin 10 yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından Fed’in faiz artırımı var. Ek olarak, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin son yorumları, ABD-Çin faz 1 anlaşmasının umutlarıyla birleştiğinde de havayı destekliyor. Buna göre ABD Hazine Bakanı Yellen, gelen teşvikin daha fazla enflasyonu ateşleyeceğine dair spekülasyonlara karşı çıkarken, Fed yöneticilerinden Kashkari enflasyon artışının ‘geçici’ olduğunu yineliyor. Ayrıca Financial Times (FT) tanıdık kaynaklara atıfta bulunarak konuya ilişkin olarak şunları kaydediyor:

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Tayvan ve Pekin’in nükleer cephaneliği hakkında artan endişeler karşısında gerilimlerin çatışmaya dönüşmesini önlemenin yollarını tartışacaklar.

XAU/USD teknik analizi

Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine başvurduğumuz usta analist Anil Panchal genel piyasa durumunun değerli metali nasıl etkilediğinin yanı sıra fiyatların bu hafta nasıl olacağına dair tahminlerini de paylaşıyor. Panchal’a göre altın fiyatı, Ağustos 2020’den itibaren önemli bir azalan trend çizgisi direncini ve mayıs ayından bu yana en büyük haftalık yükseliş sırasında dört aylık bir yatay engeli geçmeyi başardı. Bununla birlikte, aşırı alım RSI koşulları, boğaları ocak ayından itibaren 1.870 dolar civarında aşağı eğimli bir trend çizgisi etrafında derinlemesine bir araştırma yapmasını gerektiriyor.

Panchal, yukarı yönlü filtrelere ek olarak, Ocak 2021’in sonlarında 1.875- 1876 dolar civarında işaretlenen en yüksek değerlerin bulunduğunu da ekliyor. Analiste göre bu seviyede bir kırılma altın fiyatı için 1.900 dolar eşiğini kırmaya ve haziran ayının en yüksek seviyesi olan 1.917 dolara yaklaşmaya itebilir. Bu arada Panchal, geri çekilme hareketlerinin 1.834 dolarlık bir yeniden testi hedefleyebileceğini ancak şimdiki 1.827 dolar civarındaki desteğin geniş direnç çizgisinin altında bir günlük kapanışı işaretleyene kadar daha az zorlayıcı kalacağının da altını çiziyor. Analist, kıymetli metalin ayılarının 1.827 dolarlık direnç destekli desteği ele geçirmeyi başarması durumunda, 100-DMA ve 200-DMA’nın 1.790 dolar civarında birleşmesinin esas odak olacağını da ifade ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı Haftalık Tahmini: Bu Seviyeler Beklenebilir!

Yorumlar kapalı.