Amazon, tedarik zinciri takibi için blockchain sistemi patentini aldı

0 4

Dünyanın en büyük e-ticaret firması Amazon tedarik zinciri üzerinde hareket ettikçe ürünleri izleyen bir blockchain sistemi için patent başvurusunda bulundu.

Amazonun 26 Mayıs tarihli patenti bir “dağıtılmış defter teknolojisi sistemini açıklıyor. Belgede izleme çözümünün e-ticaret sitesinde satılan tüketici ürünlerinin orijinal olmasını sağlayacağı yer alıyor.

Bir öğenin dağıtılmış bir elektronik defter kullanarak bir tedarik zinciri aracılığıyla doğrulanabilir şekilde izlenmesi için bir arayüz özellikleri açıklanıyor.

Patentin ayrıntılı bölümünde yazarı sistemin büyük ölçüde tarafların küresel tedarik zincirlerini haritalamasına izin veren bir Kurumsal Hizmetler Platformu aracılığıyla güveni geliştirmeyi hedeflediğini açıklıyor. “İzleme çözümü üretimden son kullanıcıya kadar tedarik zinciri boyunca hareket eden öğelerin konumunu görünür hale getirecek.

Belgede açıklanan sisteme göre üreticiler kuryeler distribütörler son kullanıcılar ve hatta ikincil kullanıcılar gibi katılımcıların bir sertifika yetkilisi ile kaydolduktan sonra deftere etkinlik eklemelerine de izin verilecek. Sertifika yetkilisi test ve sertifikasyon için tedarik zinciri yoluyla ürün kalitesinin sağlanması veya ürünün ilerlemeye devam edebilmesi adına belirli sertifika adımlarının istenmesi gibi kurallar da uygulayacak.

Modern tedarik zincirlerine uyan bir izleme çözümü

Belge geleneksel izleme çözümlerinin genellikle geliştiricisinin erişebildiği bir tedarik zincirinin sınırlı bir bölümünü eşlediğini açıklıyor. Patentin yazarı bu tür sistemlerin modern parçalanmış tedarik zincirlerine uymadığını da iddia ediyor:

“Her bir işletmenin müşteriye dönük birden fazla kanalla çalıştığı dağıtık ve modüler hale getirilmiş fiziksel tedarik zinciri bu sessiz araçların sınırlı bir şekilde benimsenmesine yol açtı. Açıklanan özellikler katılımcıların kullanması için güvenilir bir çerçeve sağlayan daha düşük düzeyde açık standartlar ve hizmetler oluşturarak bu kalıbı kırıyor. ”

Blockchain teknolojisinin güvenilir ve değişmez doğası tedarik zinciri izleme çözümlerine doğal bir uyum sağlıyor. Bunun nedeni bu tür sistemlerin uzun süreler boyunca kesintisiz çalışması beklenebilecek altyapıyı gerektirmesi ve bir kez yazıldıktan sonra verilerin düzenlenememesi şeklindedir.

Hindistanın en büyük limanı olan Adani Ports ve Special Economic Zone Limited tedarik zincirini daha iyi yönetmek için blockchain tabanlı tedarik zinciri çözüm platformu TradeLens ile ortaklık kurdu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku