‘Altın’ın ve Bitcoin’in uzun vadede aşı haberlerine tepkisi ne olur?

0 1

Rusya dünyanın ilk COVID-19 aşısını duyururken Bitcoin ve altın muazzam düşüşlere tanık oluyor ve başkan Donald Trump sermaye kazançlarında bir vergi indirimi yapmayı düşünüyor. Bildirildiğine göre Başkan Putin’in kızı ilk Sputnik V adlı aşıyı vurduranlar arasında yer alıyor.

 Altın

Altının grafiği şu anda 2020deki en kötü yüzdelik düşüşlerinden birini yaşıyor; ons başına 2027 dolar ile yaklaşık yüzde 4 düşüş gördü. Çok fazla alım satım gerçekleşecek olsa da şu anda düşüş COVID-19 krizinin en kötü günündeki kapanış seviyelerini aşıyor. Çöküş döneminde12 ve 13 Martta altındaki düşüş sırasıyla yüzde 352 ve yüzde 303 olmuştu.

Bitcoin

Aşı haberinin açıklanmasıyla Bitcoin günlük ölçekte yüzde 24 düştüğü için düşüşü takip ediyor gibi görünüyor. Bitcoinin borsa ile ayrışması geçen hafta 90 günlük korelasyon endeksinin 06 civarındaki yüksek seviyelerden 02nin altına düştüğü için doğrulandı. Öte yandan altınla 90 günlük korelasyon 015e yükseldi. Aşı haberlerine verilen tepki altınla aynı yönde gittiğini doğruluyor gibi görünüyor. Ancak bu şu anda olumsuz bir sinyali işaret ediyor.

Ekonomik çöküş korkusu bitti mi?

Tarih boyunca altın ekonomideki enflasyonla birlikte yükselen bir enflasyon koruması görevi görmüştür. Bununla birlikte COVID-19 krizinden bu yana enflasyonla ters bir ilişki izliyor. Karantina ve yüksek işsizlik nedeniyle ekonomi gerçekte deflasyon belirtileri gösteriyor.

Altın esas olarak doların devalüasyonundan dolayı yükseliyor ki bu hükümetler tarafından yapılan muazzam yardım teşvikine bir yanıttır. Aşağıdaki grafikte 12 Marttaki dikey çizgi COVID-19 krizinin başlangıcını temsil ediyor.

Varlık fiyatlarındaki önceki eğilimlerden kopmanın yanı sıra FIATın muazzam arzı ekonomideki güvensizliğin ana nedenidir. Aynı zamanda altın ve Bitcoin yatırımı için olumlu bir teşviktir.

Aşı düşüş için kısa vadeli güçlü bir katalizör olsa da uzun vadede büyük bir etkiye sahip olması muhtemel değildir. CoinGapede daha önce de belirtildiği gibi piyasa zaten aşı etrafındaki gelişmeleri fiyatlandırıyordu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku