Altın Yatırımcılarının Gözü Bugün Bu Verilerde! Ne Olacak?

81

Altın (XAU/USD), Asya seansında 1.945.97 dolara düştükten sonra güçlü bir toparlanma kaydetti. Kıymetli metal, ABD dolar endeksinin (DXY) düşük bir performans göstermesiyle 1.954,16 dolarlık kritik direncini kırmaya çalışıyor.

Kıymetli metal fiyatları düşüş trendine devam ediyor

Federal Rezerv (Fed) başkanı Jerome Powell’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantısında yaptığı konuşma son derece şahin göründü. Mayıs ayında 50 baz puanlık (bps) bir faiz artırımı çok makul ve Fed’in ekonomiden likiditeyi daraltma kararlılığı, onu bu yıl birden fazla büyük faiz artırımı yapmaya zorlayacak. Bu arada, ABD doları endeksi (DXY), Fed’in agresif bir politika duruşuna ilişkin beklentileriyle birlikte, 100,00 seviyesinin üzerinde rahat bir şekilde yerleşti.

Altın Yatırımcılarının Gözü Bugün Bu Verilerde! Ne Olacak?

Altın fiyatı düşüş trendine devam ediyor ve ABD doları daha güçlü Hazine getirileri arasında toparlanma kazanımlarını sürdürürken 1.935 dolar talep alanını yeniden test etmek istiyor. Dolardaki geri dönüş, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artırımının masada kalacağını öne sürerek agresif sıkılaştırma önermesinin ardından hız kazandı.10 yıllık Hazine getirileri, şahin söylemde kilit olan yüzde 3 seviyesine geri dönerek doların toparlanmasına ek destek sağladı. ANZ Bank analistleri şunları söyledi:

Reel faiz oranı pozitife döndü, bu durum altın için bir başka ters rüzgar oldu. Ancak yatırımcıların jeopolitik durumlara ve ilgili ekonomik risklere odaklanmasını bekliyoruz. ETF akışları güçlü olmaya devam ediyor ve toplam varlıklar 14 ayın en yüksek seviyesi olan 106,6 milyon onsa yükseldi

Altın fiyatı bu seviyelere gidiyor

Bu arada, Almanya Bundesbank Başkanı Joachim Nagel’in AMB’nin üçüncü çeyreğin başında faiz oranlarını yükseltebileceğini söylemesinin ardından artan Euro bölgesi getirileri altın fiyatını da zayıflattı. Geçen Perşembe günkü ECB toplantısının ardından faiz artırımı tahminlerini gevşeten para piyasaları, şimdi Temmuz ayına kadar 20 baz puanlık (bps) artış ve yıl sonuna kadar 70 baz puanlık bir sıkılaştırma ile fiyatlanıyor. Bu, 2013’ten bu yana ilk kez gösterge faiz oranlarını sıfırın üzerine çıkaracak. Bu durum Perşembe günü 99.818’in en düşük seviyesini yazdıran DXY’yi aşağı çeken euro için destek sunuyor.

Altın Yatırımcılarının Gözü Bugün Bu Verilerde! Ne Olacak?

Saatlik bir ölçekte, XAU/USD çift dipli bir grafik oluşturdu, bu da kritik dibi yeniden test ederken yüksek hacimli satıcıların yokluğunda yükselişin tersine döndüğünü gösteriyor. Altın fiyatları, Çarşamba gününün en düşük seviyesi 1.939.31 doların başarılı bir şekilde yeniden test edilmesinden sonra tam bir yükselişe tanık oldu. Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14), kendisini 20.00-40.00 düşüş aralığına kaymaktan korudu. Ayrıca, değerli metal, ileride daha fazla kazanıma işaret eden 20-dönemlik Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) üzerine çıktı. Ek olarak, günlük fitil ve düşüş eğilimi, daha derin bir talep alanına yönelik bir test için Nisan ayı başındaki rallinin fiyat dengesizliğinin hafifletilmesine yol açabilecek bir düşüş oluşumudur. Öte yandan, M formasyonu da günlük grafikte zorlayıcı ve boğalar saatlik destekte gidip gelirse, boyun çizgisinin fiyatı çekmesi beklenir. Daha fazla altın haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku