Boğa Piyasası Başlıyor Mu? Nisan Aylarında Bitcoin Performansı!

131

Yeni yılın ilk çeyreğini tamamlamış bulunuyoruz. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz 3 aylık periyotta piyasalar çoğunlukla kendini gösteremedi. Geçtiğimiz Şubat ayından bu hafta sonuna kadar, Bitcoin fiyatı 37.500 dolar ile 42.500 dolar arasında iniş ve  çıkışlar yakalamıştı. Peki ikinci çeyrekte durum ne olacak? Boğa sezonu geliyor mu? Detaylar şu şekilde…

İlk çeyrek Bitcoin için şaşırtıcı bir şekilde geçti

Analistlere göre yılın ilk çeyreği son derece şaşırtıcı bir şekilde geçti. Rusya – Ukrayna arasındaki savaş, ABD ve AB kripto para düzenlemeleri ve FED’in faiz artırımı piyasayı bir hayli dalgalandırmıştı. Bitcoin (BTC)’in o dönemdeki fiyatını genel olarak karşılaştırırsak karşımıza daha da şaşırtıcı bir tablo çıkıyor. 1 Şubat ile 14 Mart arasında S&P 500 yüzde 8 ve uzun vadeli (20 yıllık) Hazine tahvilleri yüzde 7 düşüş yaşadı.

Tahvil piyasalarında yaşanan ciddi kayıplar, petrol ve nikel gibi emtia fiyatlarının agresif bir şekilde artış yaşadığını gördük. Bu sırada, lider kripto para birimi ciddi bir hareket yapamamıştı fakat geçtiğimiz hafta kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere BTC, 44 bin dolar seviyelerinden 48 bin dolar seviyelerine kadar yükseliş yaşadı.

 

 

Bu kazanç, terraUSD (UST) stablecoin’ini desteklemek için 10 milyar dolara kadar BTC satın almayı planlayan Luna Foundation Guard tarafından kısmen katalize edildi. LFG tarafından yapılan kalıcı BTC alımları, lider kripto para biriminin fiyatı için kısa vadeli bir itici güç oldu.

Peki boğa sezonu geliyor mu?

Piyasanın son zamanlarda beğendiği tek varlık Bitcoin olmadı. Analistlere göre piyasa ilk çeyrekte Ethereum’u daha çok sevdi ve ETH, 1 Şubat’tan bu yana yüzde 23 yükseliş yaşadı. Analistlere göre ETH’nin fiyat katalizörü, 14 Mart’ta Ethereum’un, blockchain’inin hisse kanıtına geçişinden önce “Kiln” test ağında başarılı bir şekilde “birleştiği” zaman geldi. Konsensüs mekanizmasını hisse kanıtı olarak değiştiren Ethereum, yatırımcılar tarafından yakından takip edildi ve başarılı test, Ethereum’un 2015’ten beri çalışmakta olan geçiş dönemini gerçekten başarabileceğinin sinyallerini verdi

Analistler, ikinci çeyrek için de bir yorumda bulundu. Analistlere göre ayı piyasalarının iki aşamadan oluştuğu düşünülürse birincisi, servetin düşük bir oranının yaşlı yatırımcılar tarafından hodl edildiği, ikincisi ise daha fazla kripto paranın daha yüksek bir maliyet bazında bir yıllık banda yaşlandıkça servet eşitsizliğinin güçlü bir şekilde toparlandığı yönünde. Analistler, “önceki döngüden daha yüksek bir taban değeri olarak durmalıdır ve ayı piyasasında bir dönüm noktasında olabiliriz” yorumlarında bulundu.

Bir diğer yandan Analistler geçmiş yılların geleceğin bir göstergesi olmayacağını düşünse de genel olarak “Nisan ayında ciddi ralliler yaşandığını biliyoruz” yorumlarında da bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku