Fed’den Yeni Faiz Açıklaması: Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

1.289

Hatırlayacağınız üzere bu ay yapılan son toplantıyı kripto para piyasaları yakından takip etti ve alınan kararın hemen ardından kripto para piyasaları küçük çaplı bir toparlanma yaşadı. Kripto para yatırımcıları merakla bundan sonra yapılacak olan toplantıyı bekliyor. Peki yapılan son toplantıda FED ne gibi sinyaller verdi? Bitcoin nasıl etkilenecek? Detaylar şu şekilde…

Powell: “Beklentiler hızla değişiklik gösterebilir”

Kripto para piyasasının merakla beklediği bir sonraki FED toplantısı Mayıs ayının ilk haftalarında yapılacak. Fakat şimdiden FED piyasaları gelecekte alınacak kararlara hazırlamakta ısrarcı görünüyor. Bugün geç saatlerde yapılan açıklamada ise toplantılarda 25 baz puan üzerinde artış yapılabileceğinin sinyalleri verildi ve FED daha önce de yıllık toplam 7 faiz artışıyla yüzde 2,5 gibi bir rakam hedeflediğini belirtmişti.

Yapılan açıklamaların hemen ardından ise Mayıs ayında 50 baz puan artış beklentileri yüzde 60 seviyelerine yükseldi. Bir diğer yandan FED Başkanı Powell son yaptığı açıklamalarda açıklanan beklentilerin mevcut koşullar nedeniyle hızla değişiklik gösterebileceğini de söyledi. FED, agresif şekilde varlıkları azaltmaya başlamadı ve bu nedenden ötürü risk piyasalarındaki volatilitenin daha da artması bekleniyor.

Analistler, Bitcoin (BTC) için temkinli olunması gerektiğini düşünüyor

Yapılan açıklamaların hemen ardından Bitcoin (BTC) 15 dakikalık kırmızı mum sergiledi ve BTC fiyatı 41.110 dolar seviyelerinden 40.800 dolar bandına geriledi. Ayrıca bu ay gerçekleşen toplantıda 50 baz puanlık yükselişe dair bir sinyal verilmemişti. Analistler ise BTC’nin 25 bp artış sebebiyle güçlü kaldığı da hesaba katılınca kısa vadede fiyatın düşüş yaşaması riskini de göz önünde bulunduruyor.

Popüler kripto para birimlerinden olan Ethereum ve BNB, açıklamalara rağmen pozitif yönde hareketine devam ediyor. S&P 500 faiz açıklamasıyla beraber negatife döndü. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği’nin ekonomi politikası üzerine yıllık konferansında açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Analistler ise altcoin yatırımcıları BTC’nin düşme ihtimaline karşı dikkatli olunmasını belirtiyor.

Daha önce kriptoarena.com olarak fiyatını bildirdiğimiz Bitcoin, CoinGecko verilerine göre son 1 haftalık süreçte yüzde 8.3 değer kazandı. BTC anlık olarak ise 41.038,42 dolardan işlem görüyor. Bir diğer popüler kripto para birimi Ethereum (ETH) ise son 1 haftalık süreçte yüzde 15.3 değer kazandı ve anlık olarak 2.908,12 dolar seviyelerinden el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku