Altın mı Bitcoin mi?..

0 38

Bu soruyu bir Amerikalıya veya Avrupalıya sorsak farklı cevaplar alabilirdik. Ancak Türkler için durum biraz farklı. Sebebini anlatayım:

Geriye dönük 5 yılın rakamlarına baktığımızda Gram Altının 98 TLden 306 TL seviyesine çıktığını görebiliriz. Bu neredeyse 3 katından fazla artış anlamına geliyor. Bitcoinin piyasalarda işlem görmeye başladığı Kasım 2015te de 99 TL civarındaymış. Yani aşağı yukarı aynı fiyataynı kazanç anlamına geliyor. 

Bir de Bitcoine bakalım: İşleme başladığı 20 Kasım 2015 tarihinde TL olarak sadece 925 TL olan kripto para neredeyse 55.000 TL değere ulaşmış. Yani 59 kat değer kazanmış. Arada sert dalgalanıp yatırımcısını paniklettirmiş ama TL bazında eşine az rastlanan birisi anlatsa “hadi canım” diyebileceğimiz bir gelişme bu. 

Böyle bir fiyat gelişmesini görenler tabii ki zenginleşme hayallerine kapılabiliyorlar. Ancak şunu da belirtmeliyim: Söz konusu artışın yarısından fazlası Dolar/TLnin hızlı yükselişinden kaynaklanmış. Dolar bazında baktığımızda Kasım 2015te 327 Dolar ile yola çıkan Bitcoin bugün 9300 Dolar civarında işlem görüyor. Özetle Dolar olarak 29.5 kat TL olarak 59 kat değer kazanmış. Bazı yatırım araçlarının TL kazançlarını değerlendirirken Dolar kuruna da dikkat etmek gerekiyor.

Tabii şunu da ifade etmeliyim. Bireyler hangi yatırım aracını artırmak istiyorlarsa ona göre değerlendirme yapmalılar. Dolarını bozdurup Bitcoin almış birinin hesabı başka mevduatını bozdurup Bitcoin almış kişinin hesabı başkadır. Ancak önünde sonunda Dolar Amerikalının parası olmaktan çok uluslararası bir değiş tokuş aracı haline gelmiş durumda. Dolayısıyla “ne kadar dolarım vardı şimdi ne kadar var ?” şeklindeki basit hesap da servetin ne kadar arttığını ya da azaldığını bulmanın bir başka metodudur. 

Şunu da söylemeden edemeyeceğim. Dolar bazında yola çıkmış olan birçok kripto para arada ne yaşatırsa yaşatsın sabırlı yatırımcısına ciddi paralar kazandırdığı görülüyor. 

Ancak Bitcoinin şampiyonluğunu ilan etmeden önce namuslu davranıp çok hızlı yükselen değerli başka bir metalden de bahsetmek gereği gördüm:

Paladyum da 2016 yılının başından beri yükselişte. O zamanlar fiyatı 500 Dolar civarındayken bugün 2334 Dolar olmuş. Bitcoini hiç düşünmeden baktığımızda “muazzam bir kazanç bu” diyebiliriz. Hibrit Otomobillerde kullanılan Paladyumun söz konusu otomobillerin üretiminin hızlanmasıyla beraber fiyatlarının sürekli yükseldiği anlaşılıyor. Paladyum ayrıca mücevher yapımında diş hekimliğinde saat yapımında kan şekeri test şeritlerinde uçak bujilerinde cerrahi aletlerde ve elektrik temaslarında kullanılıyor. Daha çok Güney Afrika ABD ve Kanadada bulunduğu söylenen madenin ortaya çıkışı 19. yüzyılın başında olmuş. O zamandan beri de sanayide kullanılıyor. son 5 yıllık kazancı Dolar bazında neredeyse 5 kat. Bu seyir TL bazında 10 kat kazanç anlamına geliyor. Çok iyi bir kazanç oranı. 

Ancak açıkça görülüyor ki konvansiyonel enstrümanların en çok kazandıranı bile Bitcoinin yakınına yaklaşamıyor…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku